Borsa Yorumları

Veri Gündemi Öncesi Altın Hafif Geriledi

December 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Veri Gündemi Öncesi Altın Hafif Geriledi

Altın fiyatları, Fed’in gelecek para politikasına ilişkin ipuçları sunabilecek bir dizi ABD verisi öncesi hafif gerilese de 2.000 dolar seviyesinin üzerinde seyretmeye devam etti. 

Spot altın TSİ 14.00’te 2.025 dolardan işlem görürken, ABD vadeli altın kontratları ise 0,10% düşüşle 2.038 dolara geriledi.

Öte yandan iç piyasada düşüşünü sürdüren gram altının satış fiyatı 0,13% düşüşle 1.960 liraya geriledi. Gram altının alış fiyatı ise 1.957 lira oldu. 

Veri Gündemi Öncesi Altın Hafif Geriledi

Tastylive’dan Ilya Spivak, “Açıkçası işler yıl sonuna doğru yavaşlıyor ancak akılda tutulması gereken bir şey de Fed politikasına ilişkin görünüm olmaya devam edecek. Bu noktada gelecek yıl faiz indirimi beklentileri oldukça yüksek. Piyasanın yakın vadede bu hikaye üzerinde hareket etmeye devam etmek için hâlâ yeri olup olmadığını görmek gerekiyor.” yorumunu yapıyor

Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesi ve borçlanma maliyetlerindeki indirimlerin görünür hale gelmesiyle birlikte para politikasındaki tarihi sıkılaşmanın muhtemelen sona erebileceğini söyledi.

Bazı Fed yetkilileri ise, piyasalarda artan faiz indirimi beklentilerine karşı çıkarken, bu açıklamalar yatırımcı duyarlılığını değiştirme konusunda pek işe yaramadı.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar hâlâ mart ayında Fed’in faiz indirimine gitme ihtimalini yaklaşık 69% olarak fiyatlıyor. 

Yatırımcılar bu hafta, cuma günü Fed’in tercih ettiği temel enflasyon ölçütü olan kasım ayı çekirdek kişisel tüketim harcamaları da dahil olmak üzere bir dizi ABD verisini izleyecek.

Veri Gündemi Öncesi Altın Hafif Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC