Borsa Yorumları

Veri Gündemi Öncesi Altın 5 Aylık Zirvesinden Geriledi

October 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Veri Gündemi Öncesi Altın 5 Aylık Zirvesinden Geriledi

Altın fiyatları, bir yandan süregelen Orta Doğu karmaşası bir yandan da bu haftaki önemli veri gündemi öncesi güçlenen dolar ve Hazine tahvili getirileri karşısında son beş ayın en yüksek seviyelerinden düştü. 

Spot altın TSİ 14.50’de 1.979 dolara yükselirken, ABD vadeli altın kontratları 0,21% düşüşle 1.990 dolardan işlem gördü.

Veri Gündemi Öncesi Altın 5 Aylık Zirvesinden Geriledi

Yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının Orta Doğu’da daha geniş çaplı bir çatışmaya evrilebileceği endişeleriyle güvenli liman altın cuma günü en son mayıs ayından görülen fiyatlara yükseldi. Altın ayrıca son iki haftada 9% değer kazandı.

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, “Altın fiyatları son günlerde Orta Doğu çatışmasından doğan güvenli liman talebiyle destekleniyor. Orta Doğu’daki durum, en azından şimdilik, fiyatlarda kısa vadede bir miktar gevşemeye neden olabilecek daha fazla tırmanma riski içerebilir ancak herhangi bir çatışma tırmanışı, güvenli limanın cazibesini kolayca artırabilir.” yorumunu yapıyor. 

Jeopolitik gelişmelerin yanı sıra yatırımcılar bu hafta; FED’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi, ABD üçüncü çeyrek ekonomik verisi, Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve küresel PMI rakamlarını izleyecek. 

Veri Gündemi Öncesi Altın 5 Aylık Zirvesinden Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC