Al Sinyali Veren Hisseler

Varlıklı Yatırımcıların Yöneticisi Bu 3 Hisseye “AL” Diyor

February 5, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Varlıklı Yatırımcıların Yöneticisi Bu 3 Hisseye “AL” Diyor

Hisseler, büyük teknoloji ve yapay zekâ gibi temaların yatırımcılar arasında hüküm sürmeye devam etmesiyle yıla iyi bir başlangıç yaptı. Gösterge endeks S&P 500, 2023’teki 24%’lük rallisinin ardından yıl başından bugüne kadar yaklaşık 4% yükseldi.

Ancak süregelen siyasi gerilimler, hâlâ görece yüksek seyreden enflasyon seviyeleri ve Fed’in faiz oranlarını ne zaman düşüreceğine dair belirsizlik, hangi sektörlerin ve hisselerin ileriye dönük olarak daha iyi performans göstereceği konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Asya, Ortadoğu ve Avrupa’da oldukça yüksek net değere sahip varlıklı yatırımcılara hizmet veren Wrise Wealth Management Singapur’un CEO’su Kevin Teng’e göre bu görünümde üç hisse öne çıkıyor. 

💻 Microsoft (MSFT) 

Teng’in listesinde ilk sırada yer alan Microsoft; Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Meta Platforms (META), Nvidia (NVDA) ve Tesla (TSLA) ile birlikte Muhteşem Yedili olarak adlandırılan grubun bir üyesi olarak, 2023’te en iyi performans gösteren hisselerden biriydi.

Microsoft, “azalan masaüstü satışlarının hükmettiği bir dönemde stratejik olarak kendini dönüştürdüğü ve bulut bilişim ve mobil teknolojiye odaklandığı” için bu yıl Teng için favori isim olmaya devam ediyor.

Teng, “Masaüstü segmentindeki zorluklara rağmen, Microsoft’un Windows işletim sistemi dünya çapında masaüstü pazarının yaklaşık 90%’ına hakim. Şirket ayrıca gelirlerini artırmak için Azure, Office 365 ve Dynamic CRM gibi diğer segmentlerden elde ettiği güçlü gelirlere güveniyor.” diyor.

Microsoft, geçtiğimiz hafta 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte gelirlerinde bir önceki yıla göre 17,6%’lık bir artış açıkladı. Wedbush Securities analisti Dan Ives, Microsoft bilançosunun “Louvre’a asılması gerektiği” yorumunu yapmıştı.

Teng, teknoloji devinin “çeşitli yazılım uygulamalarının şirketi dijital geçişte kilit bir oyuncu haline getirdiğini” belirterek, bulut altyapısındaki güçlü varlığının ve OpenAI ile olan bağlarının, şirketin üretici yapay zekâya yönelik artan talebi karşılamak için iyi bir konuma getirdiğini sözlerine ekledi.

Microsoft hisseleri son 12 ayda yaklaşık 60% yükseldi. FactSet verilerine göre, hisseyi izleyen 52 analistten 48’i, ortalama 460,37 dolar hedef fiyatla Microsoft’u “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla değerlendiriyor. 

🛢️ ExxonMobil (XOM)

Enerji sektöründe Teng, “havza büyümesi, gelişmiş kimyasal kapasitesi, düşük karbonlu yatırımlardan kaynaklanan uzun vadeli potansiyeli ve daha yüksek sermaye getirilerini destekleyen güçlü bilançosu” nedeniyle petrol ve gaz devi ExxonMobil’i beğeniyor.

Teng’in hisseye yönelik iyimserliği, süregelen jeopolitik belirsizlikler ve dalgalanan petrol fiyatlarının ardından enerji sektöründeki karışık havaya rağmen devam ediyor.

Enerji devi, geçen hafta analistlerin beklentilerini aşan üç aylık bir bilanço açıkladı ancak petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle kâr bir önceki yıla göre düştü.

Teng’in ExxonMobil için gördüğü önemli bir katalizör de şirketin Pioneer Natural Resources’ı (PXD) 60 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alması. Anlaşmanın 2024 ortasına kadar tamamlanması bekleniyor.

Exxon, Batı Teksas ve New Mexico’da bulunan Permian Havzası’ndaki üretim hacminin anlaşma tamamlandığında iki kattan fazla artarak günde 1,3 milyon varil petrol eşdeğerine ulaşmasını bekliyor..

ExxonMobil hisseleri son 12 ayda 8%’in üzerinde geriledi ancak hisseyi inceleyen 29 analistten 19’u Exxon için “AL” veya “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” diyor. Ayrıca 124,94 dolar seviyesindeki konsensüs hedef fiyat, hissenin 20%’nin üzerinde yükselebileceğine işaret ediyor. 

🏆 Barrick Gold (GOLD)

Teknoloji ve enerjinin ötesinde, Teng altın konusunda da oldukça iyimser ve Kanadalı madenci Barrick Gold’u en iyi seçimlerinden biri olarak adlandırıyor.

Jeopolitik belirsizlikler nedeniyle altın konusunda olumlu bir bakış açısına sahibiz, bu da sarı metali ekonomik zorluklar sırasında güvenilir bir güvenli liman yatırımı haline getiriyor.” diyen Teng, spot altının son 12 ayda 8%’e yakın yükseldiğini hatırlatıyor. 

Teng, “2023’ten bu yana yükselen altın fiyatlarına kıyasla altın madencileri performansının düşük kalmasına rağmen, en büyük altın madencilerinden biri olan Barrick Gold, beklenen fiyat toparlanmasından faydalanmaya hazır.” diyor.

Teng, Barrick Gold’un genişleme planlarının toplu olarak şirketi “önümüzdeki yıl potansiyel büyüme için konumlandırdığını” da sözlerine ekledi.

Varlıklı Yatırımcıların Yöneticisi Bu 3 Hisseye “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC