Borsa Yorumları

Uzun Vadede Yükselmesi Beklenen 5 Hisse

October 31, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Uzun Vadede Yükselmesi Beklenen 5 Hisse

Goldman Sachs’in bu hafta yaptığı açıklamada, uzun vadede yükselmeye hazır bir grup hisse senedinin mevcut olduğu ifade edildi. 

Analistler, üç aylık sonuçlarını açıklayan beş şirketin sabırlı yatırımcılar için cazip avantajlar sunduğunu belirtiyor. 

Yükseliş vadeden şirketler: PepsiCo, Alcoa, Wolfspeed, Tesla ve BlackRock. 

PepsiCo (PEP)

Goldman Sachs’e göre, bu ayın başlarında açıklanan üçüncü çeyrek kazanç raporu bir gösterge olarak dikkate alınırsa şirketin tam yol ilerlediği söylenebilir. 

Analist Bonnie Herzog, “PEP, portföyünün güçlü olması ve sektördeki ana ivme sayesinde hem toplam gelir hem de kâr-zarar durumunda güçlü bir yükseliş kaydedilen etkileyici bir çeyrek daha raporladı.” dedi. 

Herzog, ayrıca Pepsi’nin Frito-Lay markası ve enerji içecekleri bölümünün hisselerinin de gittikçe ivmelenen kâr belirtileri gösterdiğini ifade etti. 

Hisseler bu yıl 4,9% değer kazandı. 

Alcoa (AA)

Goldman analisti Emily Chieng, alüminyum ve metal üreticisi Alcoa’ya güveniyor. 

Hisseleri bu yıl yaklaşık 34% değer kaybeden şirket, geçen hafta açıklanan ve hayal kırıklığına neden olan üçüncü çeyrek kazançlarıyla gündeme oturdu. Firmaya göre bunun sorumlusu beklenenden daha yüksek gerçekleşen hammadde fiyatları. 

Şirketin yaşadığı güçlüklerin sürdüğünü kaydeden Chieng, satın alma fırsatının göz ardı edilemeyecek kadar cazip olduğunu da vurguladı. 

Chieng ayrıca, “Yukarıda sözünü ettiğimiz maliyet baskısına rağmen, çeşitli yatırım döngüleri aracılığıyla işletmeyi fırtınalara dayanıklı hale getirmek için yıllarca sürdürülen çalışmalar, Alcoa’nın yönetim ekibine stratejik yönden daha fazla esneklik sağlıyor. 

Hisse senedi, “uzun vadeli alüminyum talebine yönelik seküler büyümede olumlu bir görüşe” sahip olan yatırımcılar için iyi fiyatlanmış durumda” diye ekledi. 

Wolfspeed (WOLF)

Analist Alexander Blostein, Wolfspeed’in bu hafta başlarında açıklanan karma mali ilk çeyrek kazanç raporunun ardından, “Dipten alın” dedi. Gerçekten de Wolfspeed hisseleri, sonuçların açıklanmasının ertesi günü 18% değer kaybetti.

Blostein, “talep son derece güçlü ve beklentilerin üzerinde büyümeye devam ediyor” diye yazdı. Tedarik zincirinde yaşanan güçlüklerin geçici gibi göründüğünü ve Wolspeed’in yaklaşmakta olan analist gününün önemli bir katalizör olacağını belirtti. 

Bolstein, bazı yatırımcıların tereddüt etmesine neden olan üç aylık rapora rağmen uzun vadede gelirlerin sabit kalacağına inanıyor.

Yine de, yatırımcıların hisse senedi toplamaya devam etmeleri gerektiğini ifade etti. 

Hisse senedi bu yıl 23% değer kaybetti.

Tesla (TSLA)

Analist şöyle diyor: 

“Karma üçüncü çeyrek raporu gösteriyor ki, kısmen potansiyel maliyet ve hisse başına kazanç etkenlerinden dolayı şirket uzun vadede büyüme açısından iyi durumda!”

Hisse için “AL” notumuzu sürdürüyoruz.

Elektrikli araç pazarındaki lider konumu (bu konumunu kısmen şarj ve yazılım, marka ve maliyet liderliği de dahil olmak üzere her konuda çözüm sunma yeteneğine bağlıyoruz) ve maliyet ile hisse başına kazanç avantajları da göz önüne alındığında, Tesla’nın uzun vadeli toplam gelir ve kâr-zarar büyümesi için iyi bir konumda olduğuna yönelik düşüncemizde ısrarcıyız.”

BlackRock (BLK)

Analist şöyle diyor:

“Makro güçlükler halen mevcut olmakla birlikte, uzun vadeli büyüme görünümü devam ediyor.

Geleneksel Varlık Yönetimi çalışmalarımız kapsamında, 2022 üçüncü çeyrek sonuçlarının ardından BLK için “AL” notumuzu sürdürüyoruz. Ancak yaygın tahminlere göre aşağı yönlü olan kısa vadeli hisse başına kazanç oranı, hisse için bir ters rüzgar oluşturmaya devam ediyor.

BLK zorlu piyasa koşullarıyla mücadeleye devam ederken, hem ‘Borsa yatırım fonları/endeks’ oranı hem de aktif olarak yönetilen ürünler genelinde, potansiyel olarak yeniden yükselen Sabit Gelir talebinden büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz.”  

Uzun Vadede Yükselmesi Beklenen 5 Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazıyı hazırlarken faydalandığımız kaynak: CNBC