Borsa Yorumları

Uzman Yorumu: Tesla’ya Alternatif Hisse Önerisi

November 3, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Uzman Yorumu: Tesla’ya Alternatif Hisse Önerisi

Elektrikli araçlar söz konusu olduğunda akla gelen ilk isim Tesla olabilir. Ancak sektöre açılmak isteyen yatırımcılar için tek seçenek bu değil. 

Elektrikli araç devi, bu ayın başlarında analistlerin kâr tahminlerini aştığı halde hasılat beklentilerinin altında kalan karışık bir mali rapor yayımladı. 

Geçen hafta kazanç açıklamasının ardından, dördüncü çeyrek ve sonrasındaki beklenmedik karşı rüzgarlara atıfta bulunan Morgan Stanley, Tesla’ya yönelik fiyat hedefini hisse başına 350 dolardan 330 dolara düşürdü. Analist Adam Jonas, gelecek tahminlerinde kur baskılarının, talep azalmasının ve girdi maliyetlerindeki şişmenin dikkate alınması gerektiğini ifade ediyor. 

Citigroup’un 21 Ekim tarihli bilgilendirme yazısında, uzun vadeli küresel elektrikleştirme trendinin alıcılı seyretmeye devam ettiği vurgulandı. Bununla birlikte, HSBC ile ortak yayımlanan diğer bir bilgilendirme yazısında ise elektrikli araç sektöründeki uzun vadeli büyüme potansiyeline yatırım yapanların, bunun yerine pil tedarik zincirinde yer alan hisselere dönüş yapabileceği belirtildi. 

Hisse Seçimleri

Hem Citi hem de HSBC, artan lityum iyon pil talebine dayanarak Albemarle (ALB)’yi en iyi hisse senedi seçenekleri arasında gösterdi. 

Citi Analisti P.J. Juvekar 21 Ekim tarihli bilgilendirme yazısında şu ifadeleri kullanıyor: “Elektrikli araç pil pazarının tonlarca pile ihtiyacı olduğu açık ve ALB’nin mevcut dünya standartlarındaki varlıklarıyla bu talep  hacminden yararlanmak için en iyi durumdaki lityum üreticisi olduğuna inanıyoruz.” 

Juvekar ayrıca, Citi’den yapılan açıklamalara göre, şirketin son döneme kıyasla daha yüksek fiyatlardan yararlanmak için daha iyi bir konumda bulunduğunu ve daha değişken fiyatlar için agresif bir şekilde yapılandırılmış sözleşmelere sahip olduğunu da vurguluyor. 

Albemarle hisseleri 30 Ekim’de yaklaşık 280 dolar fiyatla kapanış yaptı. Citi’nin 345 dolarlık bir hisse fiyat hedefi var. Bu rakam 23,2%’lik bir yükseliş potansiyeline sahip olduğu anlamına geliyor. 

Pil Patlaması 

HSBC, elektrikli araç lityum iyon pil talebinin 2030’a kadar bileşik olarak 32% oranında artacağını tahmin ediyor.

HSBC’nin Amit Shrivastava liderliğindeki stratejistleri 26 Ekim’de yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Aynı dönemde, lityum iyon pilin ortalama satış fiyatının 43% oranında düşmesini ve gelişmekte olan elektrikli araç taşımacılığı sektörü için daha makul fiyatlı hale gelmesini bekliyoruz.”

Banka, küresel enerji depolama pazarının 2019-2040 döneminde 662 milyar dolarlık yatırım çekmesini bekliyor.

Bu arada Citi, küresel elektrikli araç penetrasyonunun 2030 yılına kadar 55%’e ulaşacağını tahmin ediyor. Bankanın beklentisi, elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri için küresel pil talebinin bu yıl 62%, 2023’te ise 29% büyümesi yönünde. 

Uzman Yorumu: Tesla’ya Alternatif Hisse Önerisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC