Borsa Yorumları

Uzman Yorumu: Rivian Hisseleri 3 Kat Yükselebilir!

Uzman Yorumu: Rivian Hisseleri 3 Kat Yükselebilir!
Google News Icon Takip Et

Salı günü geç saatlerde 4. çeyrek sonuçlarını açıklayarak 10.020 araç üretimi ve 8.054 araç teslimatı ile tahminlerini tutturamadığını duyuran Rivian Automotive (RIVN) hisseleri değer kaybetti. RIVN, yılın başından bu yana 24.337 araç ürettiğini ve 20.332 araç teslimatı yaptığını açıkladı.

● Tahminleri ıskalamasına rağmen Morgan Stanley, RIVN hissesinin 2022’de gerçekleştirdiği rampanın kendilerini cesaretlendirdiğini ve 2023 için temkinli iyimser olduklarını belirtti.

● Görüşlerini paylaşan analist Adam Jonas şu ifadeleri kullandı: “Halka arzında açıkladığı üretim ve teslimat tahminlerini düşürerek yıla meşakkatli bir başlangıç yapan RIVN, 2022 boyunca çeyrek bazındaki üretim ve teslimat rakamlarını artırmayı başardı. Hatta 4. çeyrek teslimat rakamı 1. çeyreğe oranla 550% artış gösterdi. RIVN’nın önümüzdeki yıl üretimi orantılı olarak düzenlemeye devam etmesini ve 50 bin araçlık 2023 tahminimize uygun kapasitede çalışmasını bekliyoruz.

● Gelecek döneme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Jonas, RIVN’nın 2023’ün tamamını ve 2024’ün büyük bölümünü ek sermaye olmadan atlatabileceğini düşünse de makro durumun o zamana kadar iyileşmesinin kesin olmadığı konusunda uyarılarda bulundu.

● Analist ayrıca, şirketin elektrikli araç segmentindeki tercihinin, kanıtlanmış ölçek ve maliyet liderliği ile kendi kendini finanse eden aktörlere kaydığını ve Morgan Stanley olarak, RIVN’nın yatırımcılara ticari araç segmentinde farklı bir açıdan bakıldığında ilgi uyandıran bir ürün sunduğuna inandıklarını aktardı.

● RIVN için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notunu yineleyen Morgan Stanley, 55 dolarlık bir fiyat hedefi belirledi (+220% yukarı yönlü).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha