Borsa Yorumları

Uzay Hisseleri Çekici Ama Dikkatli Olmakta Fayda Var – Citi

Nisan 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Uzay Hisseleri Çekici Ama Dikkatli Olmakta Fayda Var – Citi

Citigroup, hisseleri göze güzel görünse de sert, sermaye yoğunluklu bir sektör olan uzay teknolojilerine yatırım yapanların dikkatli hareket etmesi gerektiğini düşünüyor.

Citi analisti Jason Gursky, içinde yaşanabilir uzay araçları tasarlamanın kolay olmadığını ve uzaya ilişkin donanımları fırlatmanın pahalı olduğunu belirtiyor. 

Gursky, uzay hisselerine gözü kapalı bir şekilde atlamak yerine yatırımcılara gelirlerini kolayca artırabilme becerisine sahip iş modelleri olan şirketleri öneriyor: 

“Aslında uzay, altındaki talebe benzer fırsatlar yaratıyor; riskler fazla ancak özel parçayı bulabilenler için de faydası büyük.

Citi, uzay faaliyetleri sektörü konusunda iyimser. Uzayın 2040’a kadar 5%’lik yıllık bileşik büyüme oranıyla (CAGR) trilyon dolarlık bir sektör haline gelebileceğini belirten banka, bunun sebebinin de hükümetlerin artan uzay bütçeleri ve uydu sektöründeki büyüme olduğunu söylüyor. 

Hangi hisselere bakmalı? Citi’ye göre başlıca uzay şirketleri arasında yer alan Planet Labs (PL), küresel ve günlük uydu verisi sağlıyor. Gursky, “AL” notu verdiği Planet Labs’in 12 aylık ortalama hedef fiyatını da 6 dolar olarak belirlemiş. 

Citi’ye göre uzay sektörü yatırımı için bir diğer seçenek de son zamanlarda uzay faaliyetlerini artıran savunma şirketleri olabilir. Banka, bu şirketler arasından Lockheed Martin (LMT), Northrop Grumman (NOC) ve Raytheon Technologies’i (RTX) seçmiş.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti