Bültenler

Üretici Enflasyonu Borsalara Olumsuz Yansıdı

August 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Üretici Enflasyonu Borsalara Olumsuz Yansıdı

Dünkü enflasyon verisi ve bilanço açıklayan şirket hisselerindeki hareketlenmelerle yükselen borsala, bugün üretici enflasyonunun (ÜFE) beklentilerin üzerinde gelmesiyle geriledi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 1%, S&P 500 1,27% ve Nasdaq 1,29% düştü. 

📍 Ne oldu? 

Temmuz ayı üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre 0,3% arttı. Ekonomistler, FED ve piyasa katılımcıları tarafından yakından takip edilen verinin aylık 0,2% artmasını bekliyordu.

Üretci enflasyonu, temmuz ayı enflasyonunun yıllık bazda beklentilerin altında geldiğinin açıklanmasından bir gün sonra geldi. Fiyatlar yıllık bazda 3,2% artarak 3,3% olan konsensüs tahmininin altında kalmıştı.

🔎 Ne Dediler?

LPL Financial stratejisti Quincy Krosby, “Toptan eşya fiyatlarındaki artış, verilere bağımlı FED’in enflasyonu baskılama kampanyasında zafer ilan etmeye hazır olmadığını hatırlatıyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bugünkü veri FED’in şahin tarafına, merkez bankası hedefine ulaştığına ikna olmadan önce başka bir faiz artışını savunmak için daha fazla güç sunuyor.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

UBS (UBS) hisseleri, şirketin Credit Suisse ile 10 milyar dolarlık zarar koruma anlaşmasını ve kamu likidite desteğini sona erdirdiği haberinin ardından 4,6% yükseldi. 

Six Flags (SIX) hisseleri, ikinci çeyrekte Wall Street beklentilerinin altında kalan bilançosuyla 2,5% geriledi. 

Maxeon Solar Technologies (MAXN) talebin zayıfladığına ilişkin açıklamalarının ardından hisselerinde 26%’lık bir düşüş gördü. İkinci çeyrekte elde edilen 348,4 milyon dolarlık gelir, 360 milyon dolardan başlayan tahmin aralığının altında kaldı. Maxeon, üçüncü çeyrekte toplam gelirin 280 milyon ile 320 milyon dolar arasında olmasını beklediğini söyledi. 

Üretici Enflasyonu Borsalara Olumsuz Yansıdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC