Borsa Yorumları

Unicorn Avcıları: Satın Alımlarına Rağmen Gücünü Koruyan Şirketler

June 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Unicorn Avcıları: Satın Alımlarına Rağmen Gücünü Koruyan Şirketler

Şirket satın alımları piyasalarda büyük yankı uyandırıyor ancak bazı şirketler bunu borsalardaki dengeyi bozmadan yapabiliyor. Ve Morgan Stanley’e göre bu şirketlerin performansları da oldukça dirençli. 

🦄 Son on yılda, 19 şirket en az iki “unicorn” (piyasa değerleri 1 milyar doların üzerindeki özel şirketler) satın almış. Bu grup, bir kaldıraç ölçütü olan net borç/FAVÖK oranının yalnızca iki katıyla en büyük 30 unicorn’u ya da 800’den fazla küçük unicorn’u satın alabilecek bir konumda.

Performanslar da iyi: Söz konusu 19 şirket, son beş yılda S&P 500’ün performansını 45% geride bıraktı. Hatta yalnızca bu yıl bile bu grubun performansı 16% yükseldi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, endeks aynı dönemde 13,8% değer kazandı.

Peki, beklentileri boşa çıkaran bu üstün performansın ardında ne yatıyor? Analist Edward Stanley, bu şirketlerin 2018 ile 2022 yılları arasında ve 2023’te son zamanların en düşük seviyelerinden bu yana genel pazardan daha iyi performans gösteren teknoloji ve tıbbi teknolojiye karşı ağır bir önyargıya sahip olduğunu belirtiyor.

❓ Bu şirketler ayrıca, 2023’te güçlü büyümenin aksine serbest nakit akışı yaratmaya ve kaldıraçları azaltmaya odaklandı. Stanley, bu durumu göz önünde bulundurarak unicorn avcılığının akıllı bir iş stratejisi olup olmadığını sorguluyor ve hisselerin son zamanlarda ödüllendirilmediğini düşünüyor.

Unicorn piyasası, likidite koşullarının sıkılaştığı iki yılın ardından bir değişimden geçiyor. Stanley, unicorn şirketler için zorlu ortamın piyasayı bir “alıcı pazarı” haline getirdiğini söylüyor.

Analist tüm bunları göz önünde bulundurarak, son on yılda iki unicorn satın alan unicorn avcısı şirketleri taradı. 

🚀 İşte Stanley’in en iyi performansı göstermek için konumlanan şirketler listesi:

  • Alphabet (GOOGL)
  • Microsoft (MSFT)
  • Amazon (AMZN)
  • Meta Platforms (META)
  • Johnson & Johnson (JNJ)
  • Cisco (CSCO)
  • Merck (MRK)
  • Broadcom (AVGO)
  • Qualcomm (QCOM)
  • Adobe (ADBE)

Alphabet, Amazon, Microsoft ve Meta gibi büyük teknoloji hisselerinin listede yer alması şaşılacak bir şey değil.. Apple da en iyi konumdaki şirketler arasındaydı ancak şirket son on yılda yalnızca bir unicorn satın aldığı için listeye alınmadı. 

📍 Genel olarak büyük teknoloji şirketleri, 2022’deki satışların ardından bu yıl büyümelerinin istikrarlı olacağına ve faiz oranlarının düşürülmesinden faydalanacaklarına dair artan iyimserlikle büyüme hisselerindeki görünümün iyileşmesiyle yükseldi. Tabii yapay zekâ coşkusunun da bu artışta etkisi oldu. 

Teknoloji isimlerinin dışında, sağlık sektöründen Johnson & Johnson ve Merck listeye girdi. Her iki hisse de bu yıl genel piyasa performansının altında bir performans sergiledi.

Unicorn Avcıları: Satın Alımlarına Rağmen Gücünü Koruyan Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC