Borsa Yorumları

Ucuz, Güçlü ve Analistler Tarafından Sevilen Hisseler!

Ucuz, Güçlü ve Analistler Tarafından Sevilen Hisseler!
Google News Icon Takip Et

S&P 500 2022′de yaklaşık 19%, Nasdaq ise bu süre içinde yaklaşık 29% düştü. %61,6 artan enerji sektörü hariç, diğer sektörler bu yıl düşüşte.

Yine de, mevcut piyasa zemini, yatırımcılara  FED’in faiz oranı artışlarını yavaşlatmaya başlaması durumunda ivme kazanmaya devam etmesi beklenen değerli hisse senetlerini satın almak için uygun bir an sunabilir.

Piyasa değeri en az 1 milyar dolar olan ve en az 10 analistin değerlendirdiği aşağıdaki nitelikleri taşıyan S&P 500 hisseleri araştırıldı.

●  Şirketin defter değeri ile hisse fiyatının kıyaslanmasına dayanan değerlendirme ölçütünün, bir başka ifadeyle fiyat-defter değeri oranının 3,83’ten düşük veya S&P 500’ün altında olması

●  Toplam borcunun, özkaynak yüzdesi olarak 30% veya daha düşük olması

●  Hisseyi değerlendiren analistlerin 60% veya daha fazlasının “AL” notu vermiş olması

●  Analist hedef fiyatı ortalamasının en az 20% yükseliş potansiyeline işaret ediyor olması

Bu kriterleri karşılayan hisseleri incelediğimizde, Advanced Micro Devices (AMD), 1,7’lik bir fiyat-defter değeri oranına ve özkaynak yüzdesi olarak 5,8%’lik toplam borç yüküne sahip. Dahası, bu hissenin analist hedef fiyatı ile karşılaştırıldığında neredeyse 52% oranında değer kazanacağı tahmin ediliyor. 

Stifel geçen ay Advanced Micro Devices için “AL” notu vererek hisseyi takibe aldı ve hissenin istemci ve sunucu piyasasındaki pazar payını artırmayı sürdürdüğünü ve PC pazarında durgunlaşma yaşanacağına yönelik endişelerin etkisiyle çok değer kazandığını ifade etti. 

Salesforce (CRM), 2,7’lik bir fiyat/defter değeri oranına ve özkaynak yüzdesi olarak 23,8%’lik bir toplam borç yüküne sahip. Hisseyi takip eden analistlerin neredeyse 80%’inin bu hisseye verdiği not “AL”. Ayrıca, hissenin ortalamanın 31% üzerinde yükseliş potansiyelinin olması da analistlerin dikkatinden kaçmıyor. 

Goldman Sachs, Salesforce’un da artık daha “olumlu bir yapıya” sahip olduğunu ve son birkaç çeyrekteki düşük kayıp oranları göz önüne alındığında güçlü bir toparlanmanın eşiğinde olduğunu vurguladı.

Listede yer alan diğer hisseler: Arcus Biosciences (RCUS), Essent Group (ESNT) ve Exelixis (EXEL).

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC