Borsa Yorumları

Üç Petrol Hissesi 50%’nin Üstünde Yükselebilir

February 14, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Üç Petrol Hissesi 50%’nin Üstünde Yükselebilir

Ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüşe rağmen sektör endeksi 2023’te 9%’dan fazla yükseliş kaydetti. Peki, bu ralli ne kadar devam edebilir? Analistler ve fon yöneticileri bazı kilit etkenlerin, petrol fiyatlarının yakın gelecekte yükselmesine neden olabileceğini söylüyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, FactSet verilerine göre analistlerin çoğunluğu tarafından “AL” notu ile tavsiye edilen ve çok beğenilen petrol ve gaz hisselerini araştırdık. 12 aylık ortalama analist fiyat hedefi bu hisselerin önümüzdeki 12 aylık dönemde en az 50% değer kazanabileceğine işaret ediyor. İşte o isimler.

Vertex Energy (VTNR)

Listede yer alan isimler arasında en büyük yükselme potansiyeline sahip olan Houston merkezli Vertex, konvansiyonel ve alternatif yakıt üretmeye ağırlık veren bir şirket. Analistler hissenin önümüzdeki 12 ayda 90% değer kazanarak 15 dolara yükseleceğini tahmin ediyor. Şirketin hisseleri pazartesi günü 7,65 dolar seviyesinden kapanış yaptı.

NASDAQ borsasında işlem görmekte olan şirket, bu ayın başlarında kullanılmış motor yağı geri dönüşüm iş kolunu 90 milyon dolara satmıştı. Küçük piyasa değerli şirketin bu sermayeyi daha kârlı yeni girişimlere aktaracağı tahmin ediliyor.

Earthstone Energy (ESTE)

Analistler, Texas merkezli bağımsız bir petrol ve gaz şirketi olan Earthstone hisselerinin önümüzdeki yıl 85,8%’lik bir yükseliş kaydedeceğini öngörüyor. Şirket, petrol ve gaz rezervlerini geliştirmek ve satın alımlar yapmak suretiyle büyümeye ağırlık vermiş durumda.

Geçen yıl 600 milyon doları aşkın bir bedel karşılığında Permian havzasında yaklaşık 32.400 dönümlük bir arazi satın almıştı. Şirket bunun öncesinde özel mülkiyetli bir petrol ve gaz üreticisi olan Bighorn Permian Resources’ı bünyesine katmak üzere 860 milyon dolar harcama yapmıştı.

EQT Corporation (EQT)

Listede yer alan üç şirketin en büyüğü olan EQT, son altı ayda hisse fiyatı açısından cansız bir performans ortaya koydu.

Gaz fiyatlarındaki önemli düşüş ve Batı Virginia’daki gaz havzasının 5,2 milyar dolara satın alınmasına ilişkin Federal Ticaret Komisyonu (FTC) onayının gecikmesi sebebiyle EQT hisseleri 30% değer kaybetti. Gösterge endeks olan “S&P Petrol-Doğal Gaz Keşif ve Üretme Endeksi” ise aynı dönemde 3% yükseldi.

RBC Capital Market analisti Hanold 22 Ocak tarihli bir müşteri bilgilendirme yazısında, “Şirketin Kuzey Amerika’daki en önemli ekonomik doğal gaz varlıklarından bazılarına sahip olduğunu ve düşük rödovans ücretlerinden, düşük işletme maliyetlerinden ve avantajlı coğrafyadan kazançlı çıkacağını düşünüyoruz. EQT hisselerinin önümüzdeki 12 ayda emsallerine kıyasla “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” gösterebileceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Analistlerin 12 aylık ortalamada konsensüs fiyat hedefi hissenin 51,6% değer kazanabileceğine işaret ediyor.

Üç Petrol Hissesi 50%’nin Üstünde Yükselebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC