Altın Yorumları

UBS’ten Altın Almanız için 3 Sebep

May 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
UBS’ten Altın Almanız için 3 Sebep

Yıla güçlü bir başlangıç yapan altın, bu ay tökezlese de UBS’e göre hala iyi bir yatırım fırsatı. 

Ocak ayından bu yana 7% yükselen altın, mayıs ayında ise ABD’deki borç tavanı endişeleri sebebiyle 2% değer kaybetti. UBS’e göre, ons altın aşağıdaki üç faktörle 2.100 dolarlık yeni rekoruna ulaşabilir:

1️⃣ Altın talebi: UBS analisti Mark Haefele, merkez bankası talebinin güçlü kalmaya devam etmesi gerektiğini söylüyor. Merkez bankaları, 2022’de 13. yıl üst üste altın alanlar kervanına katılmadı ve talebin yakın zamanda yükselmesi de pek muhtemel değil. Haefele, “Dünya Altın Konseyi’nin 2023 birinci çeyrek verilerine göre, merkez bankalarının bu yıl 700 metrik ton altın satın alması bekleniyor. Bu da 2010’daki 500 metrik tonun altındaki ortalamanın oldukça üzerinde.” yorumunu yapıyor.

2️⃣ Dolardaki zayıflık: Dolar endeksi, yılbaşından bu yana 0,2% düştü, bunun da altın fiyatlarını destekleyecek bir etmen olması bekleniyor. Haefele, “FED’in son 14 aydır sürdürdüğü faiz artışı hamlesini durduracağı sinyalleriyle dolardaki zayıflığın alacağı yön açıkça ortada.” diyor. 

3️⃣ Resesyon riski: UBS, “ABD’den gelen son makroekonomik veriler, ülke ekonomisinin yavaşladığını gösteriyor. Birinci çeyrekteki beklenti altında gelen gayri safi yurtiçi hasıla (GDP) verisi, imalatta altı ay üst üste görülen düşüş ve kasım ayından bu yana tüketici güvenindeki en zayıf düzeyin görülmesi bu işaretler arasında.” ifadelerini kullanıyor.

UBS’ten Altın Almanız için 3 Sebep

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC