Borsa Yorumları

UBS’in 2024’te Favori Enerji ve Kamu Hizmeti Hisseleri

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
UBS’in 2024’te Favori Enerji ve Kamu Hizmeti Hisseleri

UBS, gündemde giderek yerini sağlamlaştıran bir yapay zekâ isminden, petrol sahası hizmetleri liderine kadar yılın geri kalanı için en güçlü yükselişi beklediği favori enerji hisselerini paylaştı.

Enerji ve kamu hizmetleri sektörleri bu yıl şimdiye kadar sırasıyla 12,5% ve 8,9% değer kazanarak iyi bir performans sergilerken, genel piyasa yaklaşık 9,3% ilerleme kaydetti.

Bir notta analist Josh Silverstein, şirketin enerji ve kamu hizmetleri sektörlerinde sahip olunabilecek “en cazip” ve “AL” notuna sahip hisselerini listeledi. İşte o isimler:

  • Suncor Energy (SU)
  • Coterra Energy (CTRA)
  • SLB (SLB)
  • NextEra Energy (NEE)
  • First Solar (FSLR)

UBS, NextEra Energy ve First Solar’ı yapay zekâya dayalı elektrik ve veri merkezi talebinden doğrudan faydalanacak iki isim olarak değerlendiriyor. NextEra, elektrik hizmetleri alt sektöründe, First Solar ise alternatif enerjide UBS’in favorileri olarak öne çıkıyor.

⚡ NextEra’yı izleyen analist William Appicelli, yenilenebilir enerji şirketinin “yenilenebilir enerji geliştirmedeki lider konumuna, güçlü bilançosuna ve istikrarlı çeyrek dönem büyüme programına” işaret etti.

Appicelli, hisse için katalizörlerin NextEra’nın 11 Haziran’daki iki yıllık yatırımcı toplantısını ve şirketin geliştirme kapasitesini artıran herhangi bir temiz enerji sözleşmesi duyurusunu içerdiğini ekledi. Analistin 90 dolar seviyesindeki hedef fiyatı, hissenin önümüzdeki 12 ay içinde 15,1% yükselebileceğini ima ediyor. Bu yıl hisse, yaklaşık 30% değer kazandı.

☀️ First Solar, 26,5% artış anlamına gelen 350 dolarlık bir hedef fiyatı belirleyen UBS’in bir başka favorisi. Hisseler, bu yıl yaklaşık 52% arttı.

FSLR’nin benzersiz teknolojisi, süregelen en büyük iki yapısal tema için ideal bir konuma sahip: Yapay zekâ kaynaklı elektrik talebi artışı ve artan ABD korumacılığı.” diyen analist Jon Windham, şirketin şu anda ABD üretim kapasitesini üç katına çıkardığını belirtti ve ekledi:

FSLR farklılaştırılmış bir teknoloji şirketi ve bize göre güçlü temel talep göz önüne alındığında daha yüksek bir katsayıyı hak ediyor.” 

🛢️ Petrol hizmetleri ve ekipmanları alanında da eski adı Schlumberger olan SLB, 68 dolar hedef fiyatıyla Silverstein’ın en iyi seçimi ve bu da kabaca 49,2%’lik bir potansiyel artış anlamına geliyor. 

Silverstein’ın SLB’ye ilişkin olumlu bakış açısı, SLB’nin 2027’ye kadar kurumsal düzeyde çift haneli FAVÖK büyümesini desteklediğini söylediği yüksek marjlı Dijital ve Entegrasyon biriminin yanı sıra, şirketin serbest nakit akışının 50%’sinden fazlasının hissedar getirilerine gitmesine olanak tanıyan gelişmiş bilançosu da dahil olmak üzere, şirketin çeşitli özelliklerinden kaynaklanıyor. 

SLB, 2022 itibariyle gelir bakımından dünyanın en büyük açık deniz sondaj şirketi ve açık deniz sondaj yüklenicisiydi.

UBS’in 2024’te Favori Enerji ve Kamu Hizmeti Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC