Borsa Yorumları

UBS’in 2023 İçin Favori Çip Hisseleri: AMD, Micron, Nvidia

December 26, 2022 • 5 dakika okuma süresi
UBS’in 2023 İçin Favori Çip Hisseleri: AMD, Micron, Nvidia

Yarı iletken sektörü, Philadelphia Semiconductor Endeksi’nin 52 haftalık en yüksek seviyesine kıyasla yaklaşık 40% değer kaybettiği korkunç bir 2022 yaşadı. Ancak şişen stokların, tüketici harcamalarındaki azalmanın ve küresel resesyon korkularının sonucu olarak sektörün her köşesinde endişeler artıyor olsa da UBS, 2023 için çip hisselerine olumlu bakıyor ve muhtemelen yılın ikinci yarısında ivmenin tekrar yakalanacağını düşünüyor.

Yatırımcılar portföylerinde yarı iletken şirketlerine halen “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde yer veriyor olsa da Analist Timothy Arcuri bu yönelişin geçmişe kıyasla daha yüksek olduğunu belirtti. Yatırımcılar arasında serbest yatırım fonları son birkaç ayda daha olumlu pozisyon almaya başladı, ancak sadece uzun vadeli pozisyonlarla ilgilenen yatırımcılar hâlâ olumsuz düşünüyor.

Arcuri konuyu daha da detaylandırarak bellek sektörüne yönelik eğilimin “genel olarak oldukça olumsuz” olduğunu, fakat sektörün ağır topları Intel (INTC) ve Analog Devices (ADI)’ın konumlanmalarının gelecek yıl için “belirgin şekilde olumlu” göründüğünü söyledi. Yatırımcılar yarı iletken ana donanım şirketlerine de olumlu bakmaya başlıyor.

Bununla birlikte kurumun gelecek yıl için favorileri sektörün lideri Intel (INTC), onun en büyük rakibi Advanced Micro Devices (AMD) ve bellek çipi lideri Micron Technology (MU). 

  • Nvidia (NVDA), Marvell Technology (MRVL), Broadcom (AVGO), Teradyne (TER), Lam Research (LRCX) ve Analog Devices (ADI) da olumlu bakılan isimler arasında.

Arcuri, AMD (AMD) ile ilgili olarak, “veri merkezi” büyümesinin gelecek yıl muhtemelen yavaşlayacak olmasına rağmen yapay zeka ve doğal dil işleme alanları için hızlandırılmış bilgisayar da dâhil olmak üzere sektörün hâlâ güçlü yönlere sahip olduğunu söyledi. Bu alanların her ikisi de daha fazla bilgi işlem gücü gerektirmek olduğundan AMD (AMD)’ye ve bir dereceye kadar Intel (INTC)’e fayda sağlayabilir.

Arcuri bilgisayar talebinin 2023’te muhtemelen zayıf kalacağını ve satışların bir önceki yıla kıyasla 10% alacağını öngörüyor. Ancak, parça satışları zaten bu seviyenin çok altında ve talepte bir canlanma yaşanması halinde bu durum olumlu bir sonuç doğurabilir.

Arcuri, Micron (MU) için de durumun büyük ölçüde aynı olduğunu belirtti. Özellikle akıllı telefonlar gibi tüketici elektroniği alanlarında bellek ürünlerine yönelik talep azaldığından şirkete ilişkin beklentiler bazı durumlarda 95%’e kadar düşürüldü. Ancak tüketici harcamalarında bir artış yaşanmasıyla birlikte stokların hem PC hem de akıllı telefon piyasaları tarafından eritilmesi muhtemel görünüyor.

Arcuri bunun gerçekleşmesi halinde, “tüketicilerin harcama yaklaşımları normale döndükçe ve yılın sonlarında tüketimde artış yaşandıkça”, sektörde süregelen ivmenin bu çeyrekte ve 2023 boyunca devam edebileceğini sözlerine ekledi.

Arcuri ayrıca veri merkezinin diğer alanlarının, özellikle Broadcom (AVGO) ve Marvell (MRVL)’a fayda sağlaması beklenen ağ iletişimi segmentinin güçlü olduğunu kaydetti.

Bu noktada, üretimin ülke içine geri taşınması süreci sebebiyle, yarı iletken ana ekipman şirketlerinin toparlanmaya başlama zamanı konusunda diğer analistlere göre daha temkinli davranan Arcuri, bu konuda yorum yapmak için çok erken olduğunu düşünüyor.

Arcuri bununla birlikte, Çin’de çip imalat ekipmanı üretim harcamalarının 2016’dan bu yana 10 kattan fazla arttığını ve ABD ile birlikte Japonya ve Hollanda’dan yakın zamanda ihracat yasaklarının geldiğini kaydetti. Bu şirketlerin ürünlerini kullanan Applied Materials (AMAT), KLA Corp. (KLAC) ve Lam Research  (LRCX) gibi şirketler bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalsalar bile, artan üretim harcamaları ve gelen ihracat yasaklarının bir bütün olarak sektördeki harcamaları körükleyebileceğini ifade etti.

Yarı iletken sektörü için şu anda her şeyin kasvetli göründüğünü belirten Arcuri, ISM (Tedarik Yönetim Kurumu) endeksi dibe vurduğunda çip hisselerinin S&P 500 (SP500)’de en iyi performans gösteren grup olduğunu da sözlerine ekledi. Arcuri, birkaç çip hissesinde önceki döngülere kıyasla daha erken bir dönüm noktası olabileceğini söyledi ve UBS’nin AMD (AMD) notunu yakın zamanda yükselttiğinin altını çizdi.

Advanced Micro Device (AMD) ve Nvidia (NVDA) yakın zamanda yatırım firması Bernstein’ın 2023 için favori olarak belirlediği isimler arasında yer almıştı.

UBS’in 2023 İçin Favori Çip Hisseleri: AMD, Micron, Nvidia

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha