Borsa Yorumları

UBS’in Önerdiği 8 Enerji Hissesi

April 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
UBS’in Önerdiği 8 Enerji Hissesi

UBS’in yatırımcılara bir mesajı var: “Madencilik hisselerini satın, yerine enerji hisseleri alın!

İsviçreli yatırım bankası, bir taraftan ABD’deki “senkronize olmayan” küresel büyüme ve ekonomik durgunluk endişelerinin madencilik şirketlerinin iyi performans göstermesini zorlaştırdığını düşünüyor. 

Öte yandan UBS enerji hisselerinde bu yıl yüksek nakit akışları görmeye devam edebileceğimize inanıyor. 

UBS analisti Gerry Fowler liderliğindeki stratejistler şu yorumu yapıyor:

“İki sektör de artan küresel büyümeden faydalanma eğiliminde ancak bizim beklentimiz bu yönde değil. Enerjideki serbest nakit akışı oldukça yüksek ve sürdürülebilir. Madencilikteki serbest nakit akışının ise gözle görülür derecede zayıflayabileceğini düşünüyoruz.”

UBS’in favoriler listesine aldığı enerji hisselerine dilersen bir de yakından bakalım. 

UBS’in Enerji Hissesi Önerileri

Shell (SHEL) 

TotalEnergies (TTE) 

BP (BP)

ENI (ENI)

Repsol (REP) 

OMV (OMV) 

Motor Oil Hellas Corinth (MOH) 

BW LPG (BWLPG)

Peki, neden enerji hisseleri? Brent ham petrolü 2024’te varil başına 85 dolardan işlem görse bile UBS’e göre mevcut piyasa seviyeleri enerji hisseleri için 15% civarında serbest nakit akışı sağlayabilir. 

Bunun da iki sebebi var. 

Birincisi, enerji şirketleri değerlemeleri pandemi dönemi öncesine göre daha düşük. UBS’e göre bu durum enerji hisselerini daha ucuz yapıyor. 

İkincisi, banka analistleri ABD ekonomisinin gözle görülür derecede büyümeyeceğini öngörüyor. Bu da gelecek aylarda bir kez daha talebin arzı aşmasına ve emtia fiyatlarında sert düşüşlere yol açabilir. 

UBS’in Önerdiği 8 Enerji Hissesi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC