Borsa Yorumları

Uber, Yatırım Yapmak için Bir Numaralı Seçenek!

January 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Uber, Yatırım Yapmak için Bir Numaralı Seçenek!

 Piper Sandler’a göre Uber (UBER) için görünüm olumlu yönde değişiyor ve bu değişim hissenin 2023’te daha iyi performans göstermesine yol açabilir. 

Yüksek enflasyonun tüketicileri pahalı araçlar satın almaktansa paylaşımlı araç platformlarını tercih etmeye yönelteceğini kaydeden analist Alexander Potter, hissenin notunu “NÖTR”den “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. 

Pazar günü yayınlanan bir bilgilendirme yazısında Potter, “Araç fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor ve eski fiyatlara kısa vadede dönülmesi pek mümkün görünmüyor. Sonuç olarak, nakit darlığı yaşayan tüketicilerin eski araçlarını yenilemeye çalışmak yerine araç paylaşım platformlarını daha çok tercih edeceklerini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Yükselen faiz oranları birçok teknoloji şirketinin büyüme beklentilerini baskı altına alırken, Uber hisseleri 2022’de üst üste ikinci düşüş yılını yaşayarak 41% değer kaybetti. 

Bununla birlikte araç paylaşım platformu yüksek fiyatlar ve resesyon endişeleri sebebiyle zorlanan tüketiciler için artık uygun bir seçenek gibi görünüyor. Bu eğilimden, Uber’in rakibi olan ve kurum tarafından “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu ile tavsiye edilen Lyft (LYFT) hisseleri de fayda sağlayabilir. 

Bilgilendirme yazısında, “Araç fiyatlarındaki artış tüketicileri farklı ulaşım seçeneklerini değerlendirmeye zorlayabilir. Kasım ayında ABD’de sıfır araç fiyatları ortalama yaklaşık 49 bin dolar seviyesindeydi. İkinci el araç fiyatları da bu gidişata “uyum sağladığından” ikinci el araç satın almanın reel maliyeti artmaya devam ediyor (en azından bunun için kredi kullanılmış olması halinde)” ifadelerine de yer verildi. 

Analiste göre Uber, “bu alanda yatırım yapmak için 1 numaralı seçenek”. Uber bazı risklerle karşı karşıya olsa da, şirketin sahip olduğu “büyük ölçek, genel giderlerini emsallerine kıyasla daha etkin bir şekilde yönetmesine olanak sağladı”. 

Uber’in karşı karşıya olduğu güçlüklerden bir diğeri de, gelirlerinin yaklaşık 36%’sını ulaştırma hizmetlerinden elde ediyor olması ve bu gelir kalemi üzerindeki resesyon kaynaklı baskının 2023’te artması. Analistin 31 dolardan 33 dolara yükselttiği fiyat hedefi Uber hisseleri için 25%’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Hisse pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde 2%’den fazla değer kazandı. 

Potter buna ilave olarak DoorDash (DASH) için notunu “NÖTR”den “DÜŞÜK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine indirdi. Kapıya teslim yapan kargo şirketinin hisseleri pazartesi günü açılış öncesi işlemlerde 3,8% değer kaybetmişti.

Uber, Yatırım Yapmak için Bir Numaralı Seçenek!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC