Borsa Haberleri

Uber Hisseleri Arttı

August 3, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Uber Hisseleri Arttı

Araç çağırma şirket Uber (UBER)’in hisseleri, güçlü ikinci çeyrek sonuçlarının ardından piyasa öncesi seansta yaklaşık 12% arttı. Değişen pazar dinamiklerine bağlı olarak şirketin de kâr ve nakit akışı yaratmaya odaklandığı gözlemlendi. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Geçen çeyrekte ekibimize kârlılık taahhütlerini planlanandan daha hızlı artırmaları yönündeki isteğimi belirttim ve onlar da yerine getirdiler.” dedi. Ayrıca sözlerine dengeli bir büyüme trendi yakaladıklarını da ekledi. Üçüncü çeyreğe bakıldığında şirketin brüt rezervasyonlarının 29 milyar ile 30 milyar arasında olması bekleniyor. Faiz ve vergi öncesi kârının ise 440 milyon ile 470 milyon dolar aralığında gerçekleşeceği düşünülüyor. 

Uber Gelirleri Tahminleri 700 Milyon Dolar Geride Bıraktı

Uber, ikinci çeyreğe dair yayınladığı raporda beklentileri büyük oranda geride bırakmayı başardı. Söz konusu raporun ardından şirketin hisselerinde piyasa öncesi seansta 12%’lik artış oldu. Araç çağırma şirketinin geliri yıldan yıla 105,3% artarak 8,07 milyar dolar seviyesine yükseldi ve tahminleri 700 milyon dolar aştı. Hisse başına net kaybı ise 1,33 dolar iken 1,06 dolar seviyesinde kaldı. 

Uber Rezervasyonları Geçen Yıla Göre 33% Arttı

Uber’in rezervasyonları bir önceki yıla göre 33%’lük bir büyüme kaydetti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Çeyrek boyunca, mobilite brüt rezervasyonları 55%; teslimat brüt rezervasyonları ise 7% arttı. Ayrıca şirket geride bıraktığımız üç aylık dönemde günde yaklaşık 21 milyon seyahat gerçekleştirdi ve önceki yıla kıyasla 24%’lük bir büyüme sağladı. Olumlu rakamların ardından açıklamalarda bulunan Uber CFO’su Nelson Chai, “İkinci çeyrek sonuçları hissedarlar için artan uzun vadeli getirilerin göstergesi olurken Uber açısından da yeni bir aşamayı işaret ediyor.” dedi. 

Uber Hisseleri Arttı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı