Borsa Haberleri

UAW, Stellantis ve Ford ile Anlaşmaya Vardı, Gözler GM’de

Ekim 30, 2023 • 3 dakika okuma süresi
UAW, Stellantis ve Ford ile Anlaşmaya Vardı, Gözler GM’de

Geçtiğimiz aylarda otomobil sektöründe büyük bir çalkantıya yol açan United Auto Workers (UAW) grevlerinde sona yaklaşıldığının işaretleri görülse de henüz o noktaya varılmadı. 

Hatırlarsan sendika, geçen hafta Ford Motor (F) ile bir anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Ford’un ardından cumartesi günü Stellantis (STLA) ile de geçici bir anlaşmaya varan UAW, bu anlaşmanın açıklanmasından saatler sonra General Motors’un (GM) Kuzey Amerika’daki en büyük fabrikasında da iş bıraktı. 

Sendika üyesi 4 bin işçi, GM’in hâlihazırda Texas, Michigan ve Missouri’de iş bırakan 18 bin işçisine katılarak Spring Hill, Tennessee’deki fabrikasında greve gitti. 

Michigan Üniversitesi’nden işletme profesörü Erik Gordon, “Spring Hill grevi GM’nin üretiminin o kadar büyük bir kısmını etkiliyor ki, şirket muhtemelen hızlı bir şekilde anlaşmaya varacak ya da üretimin büyük bir kısmını durduracak” dedi. 

Sendika, “Ford ve Stellantis işçilerinin GM işçilerinin ne alacağını görmek amacıyla (kendi) geçici anlaşmalarını reddetmemeleri için” üç otomobil üreticisiyle de müzakereleri tamamlamak istiyor.

Geçen hafta bir canlı yayında Ford ile varılan anlaşmanın detaylarını paylaşan sendika başkanı Shawn Fain, anlaşmayı “sadece milyarderler sınıfı için çalışan bir ekonomi tarafından geride bırakıldığımız” bir Amerika’da, sendika gücünü yeniden canlandırmak için “tarihi bir dönüm noktası” olarak tanımlamıştı. 

UAW, Stellantis ve Ford ile Anlaşmaya Vardı, Gözler GM’de

UAW başkan yardımcısı Chuck Browning, “Ford’daki UAW üyeleri önümüzdeki 4,5 yıl içinde son 22 yılda aldığımızdan daha fazla genel ücret artışı alacaklar.” dedi. 

Ford ve Stellantis’in 30 Nisan 2028’e kadar sürecek olan anlaşmaları, en üst düzey montaj fabrikası işçileri için 25%’lik bir genel ücret artışı içeriyor ve anlaşma onaylandıktan sonra da 11%’lik bir artış sağlanacak.

Tıpkı Ford anlaşmasında olduğu gibi, sendika üyesi işçilerin cumartesi günü Stellantis ile varılan geçici anlaşmayı da oylaması gerekecek. Stellantis anlaşması kapsamında işçiler, bileşik 33%’e varan zamlarla, en üst düzey montaj fabrikası işçilerinin saatte 42 dolardan fazla kazanmasını sağlayacak hayat pahalılığı ücreti alacak. Üst düzey işçiler şu anda saatte yaklaşık 31 dolar kazanıyor.

Stellantis’ten yapılan açıklamada, sözleşme kapsamında yeni işe başlayanlar için başlangıç ücretlerinin, yaşam maliyeti ayarlamaları da dahil olmak üzere 67% artarak saatte 30 doların üzerine çıkacağı belirtildi. Geçici işçiler 165%’ten fazla zam alırken, parça merkezlerindeki işçiler sözleşmenin onaylanması halinde anında 76% zam alacaklar.

Sendika, Ford sözleşmesinde olduğu gibi, yeni işçilerin montaj ücret skalasının en üst düzeyine ulaşmasının sadece üç yıl alacağını söyledi. Ford anlaşmasına benzer şekilde, sendika Stellantis anlaşması kapsamında fabrikaların kapatılması konusunda da grev hakkı kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti