Borsa Haberleri

Twitter’ın X’e Dönüşmesi, Musk için Finansal Bir Darbe

July 25, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Twitter’ın X’e Dönüşmesi, Musk için Finansal Bir Darbe

Kurumsal markaların günlük konuşmalarda fiil haline gelecek kadar iç içe geçmesi nadir görülen bir durum. Böyle bir markanın sahibinin, onu kasıtlı olarak yok etme planlarını duyurması ise daha da nadir bir şey.

Pazar günü, Elon Musk Twitter’ın ürün adının “X” olarak değiştirileceğini ve kuş logosundan ve “tweet” de dahil olmak üzere ilgili tüm kelimelerden kurtulacağını açıkladı

Twitter’ın yeniden adlandırılmasını bir hata olarak nitelendiren analistlere ve marka ajanslarına göre Musk’ın bu hamlesi, şirket için 4 milyar ila 20 milyar dolar arasında bir değer kaybına yol açtı.

Siegel & Gale marka iletişimi direktörü Steve Susi, “Dünya çapında bu kadar öz sermaye kazanmak 15 yıldan fazla sürdü, bu nedenle Twitter’ı bir marka adı olarak kaybetmek önemli bir finansal darbe.” diyor. 

Bir devrin sonu: Vanderbilt Üniversitesi’nde finans profesörü olan Joshua White, Twitter’ın popülerliğinin “tweet” ve “retweet” gibi fiilleri modern kültürün bir parçası haline getirdiğini; ünlülerin, politikacıların ve diğerlerinin halkla nasıl iletişim kurduğunu açıklamak için düzenli olarak kullanıldığını hatırlattı.

Yalnız Elon Musk’ın bu radikal kararı yeni bir şey değil. Diğer teknoloji şirketleri de son yıllarda isimlerini değiştirdi. Google (GOOG), şirket içindeki farklı işletmelerin büyümesine fırsat tanımak için Alphabet (GOOGL) olarak; Facebook, şirketin metaverse olan bağlılığını vurgulamak için Meta Platforms (META) olarak değişti. Ancak markalaşan isimler kaldı; mesela hala Google’a giderek bir şeyler arıyoruz.

Bu, analistlere göre çok değerli bir şey. Marka değerleme danışmanlık firması Brand Finance’e göre Twitter’ın marka değerinin yaklaşık 4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Firma, Facebook markasına 59 milyar dolar, Instagram’a ise 47,4 milyar dolar değer biçiyor. 

Forrester Research analistlerinden Dipanjan Chatterjee, marka değerlemesini belirlemenin zor olduğunu ve tek bir yaklaşımın bulunmadığını, bu nedenle tahminlerin değiştiğini not düşüyor. Ancak birçok analist ve ajans, şirketin markasının Musk’ın devralmasından bu yana zaten önemli bir darbe aldığı konusunda hemfikir. Örneğin Brand Finance, Twitter markasının geçen yıldan bu yana değerinin 32%’sini kaybettiğini tahmin ediyor.

Twitter’ın X’e Dönüşmesi, Musk için Finansal Bir Darbe

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg