Borsa Haberleri

Elveda Twitter: Elon Musk ve “X” Macerası

Temmuz 24, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Elveda Twitter: Elon Musk ve “X” Macerası

Yatırımcı ve iş faaliyetlerinden ziyade geleneksel olmayan yorumları ve çılgın fikirleriyle gündeme gelen Elon Musk, bu kez Twitter’ın mavi kuşunu uçurmaya hazırlanıyor. 

Musk, dün Twitter’da yaptığı bir paylaşımda şirketin ismini ve logosunu “X” olarak değiştireceğini açıkladı. Twitter veya yeni adıyla X, isim ve logo değişikliğinin yanı sıra artık siyah renkte bir uygulama olacak. Yani Twitter’ın alışılagelen mavi rengine veda ediyor. 

Musk, yaptığı paylaşımda “Yakında Twitter markasına ve yavaş yavaş tüm kuşlara veda edeceğiz.” dedi. 

Elveda Twitter: Elon Musk ve “X” Macerası

Twitter CEO’su Linda Yaccarino da “Hayatta ya da iş dünyasında büyük bir etki yaratmak için ikinci bir şans elde etmek son derece nadir bir şeydir.” yorumunu yapıyor. Yaccarino X’in artık ses, video, mesajlaşma ve bankacılık gibi hizmetler barındıracağını belirtti. 

Musk daha önce Twitter’ı “X.com” ve “her şey uygulaması” olarak tanımladığı bir vizyonun temeli olarak kullanma arzusundan bahsetmişti. Mart ayında, şirketinin “dünyanın en büyük finans kurumu haline gelmesinin” mümkün olduğunu düşündüğünü söyledi. 

Musk, bu gömülü finans vizyonuna örnek olarak da mesajlaşmadan mobil ödemelere ve iş hizmetlerine kadar her şey için kullanılan Çin’in popüler uygulaması WeChat’i gösterdi.

Twitter’ın yeni logosu Musk’ın eski online bankacılık girişimi olan ve daha sonra başka bir firmayla birleşerek PayPal’a dönüşen X.com’u hatırlatıyor. Musk, geçen yıl Twitter’ı satın almanın kendisini “orijinal X.com vizyonunu” gerçekleştirmeye daha da yaklaştıracağını belirten bir tweet bile atmıştı.

Sonunda Geldi, Gelmekte Olan

Musk şimdiden Twitter’ın operasyonel vurgusunun bir kısmını, ödeme yapan kullanıcılara düzenleme özellikleri ve bazı konuşmalarda öncelikli sıralama gibi ekstralar sunan bir abonelik işine doğru kaydırdı. 

Twitter’ı daha çok bir video platformu haline getirme planlarını da lanse eden şirket, bu ay bazı içerik üreticilerine tweet’lerine verilen yanıtlara yerleştirilen reklamlardan elde edilen gelirin bir kısmını ödemeye başladı.

Musk’ın vizyonunun büyük bir kısmı henüz hayata geçmedi. Tesla (TSLA) CEO’su mart ayında çalışanlarına Twitter’ın değerinin, Musk’ın geçen yıl şirketi satın aldığı 44 milyar dolarlık fiyatın yarısından daha azına düştüğünü söyledi. İyimserliğini koruyan Musk, Twitter’ın bir gün 250 milyar dolardan daha değerli olabileceğine inanıyor. 

Musk’ın Twitter’ın adını ve logosunu değiştirme hamlesi, kullanıcıların zihninde satın aldığı hizmetten farklı bir şey olarak yeniden tanımlanmasına yardımcı olabilir ve Mark Zuckerberg’in Meta Platforms’un (META) Threads adlı rakip bir mikroblog platformunu piyasaya sürmesinin ardından platformun yeniden ilgi görmesine yardımcı olabilir. 

Dijital pazarlama ajansı Code3’ün CEO’su Craig Atkinson, “Elon’un her hareketiyle ilgili olarak ortaya çıkan tüm yorumlar kapsamında, markaların önemsediği tek şey tüketicilerin platformda ne yaptığıdır. Eğer tüketiciler platformdaki reklamlara ilgi gösteriyor ve yanıt veriyorsa, reklamverenler kuyruklarını kıstırmaya ve orada harcama yapmaya devam edeceklerdir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti