Borsa Yorumları

Turşucu ve Gönençler Yorumluyor: Seçim Sonrası Borsa Rallisi Gelir mi?

May 12, 2023 • 6 dakika okuma süresi
Turşucu ve Gönençler Yorumluyor: Seçim Sonrası Borsa Rallisi Gelir mi?

Tuncay Turşucu’nun Seçim Sonrası Beklentileri

Uzun vadeli baktığımızda piyasalarda her zaman yükselişler ve düşüşler var. Biz zaten mart, nisan, mayıs aylarında seçim öncesinde bir miktar daha yatay, yönsüz ve riskli bir endeks bekliyorduk. Nitekim yatay bir piyasada da sık hareket etmek riskli olabilir, oldu da! O yüzden hareketsizliğin en zekice hareket olduğu bir süreç aslında bu. Kredili işlem yapıyorsan, borç ile işlem yapıyorsan riskini azaltman da gerekiyor tabii.

Seçime yaklaştıkça oynaklığın artacağını tahmin ediyorduk, nitekim artıyor da! Söylemler artık daha sert, siyaset sahnesi daha gündemde.

Uzun vadeli pozisyonlanmaların olduğunu takip ediyoruz. Portföy geçişinin çok sık yaşandığı bir dönem yaşıyoruz şu sıralar, bunun da en önemli sebebi bir yandan bilançoların açıklanıyor oluşu. Kötü bir gündemde gelmiş olsa da piyasa bilançoları unutmaz. Ortalık netleştiğinde bu süreçte kârlı bilançolar açıklayan şirketler o yükselişe diğer hisselerden daha hızlı bir şekilde eşlik edecek, bu hep böyle olmuştur.

“Kötü bilançoyu sat, iyiye geç!”

Özellikle şu an içinde olduğumuz haftalar, yatırımcı perspektifinden monitör kapatma haftaları değil aksine açma haftaları. Çünkü portföylerde geçişkenlikler var. Yatırımcı da elindeki şirket kötü bilanço açıkladıysa daha güçlü bilanço açıklayan şirketlere geçiş yapmalı. Bunu şimdi yapmalı çünkü seçimden sonra agresif bir yükseliş başlarsa bunu yapma fırsatı olmayacak. Şu an herkes olumsuzken, satışlar yaşanırken böyle geçişler yapılır.

“Endekste Rahatlama Rallisi Gelebilir”

Seçimler her zaman piyasalarda büyük belirsizlikler yaratmıştır, biz de şu an bunu yaşıyoruz. Net bir sinyal alamadık henüz ve biraz da bu etkiledi belirsizliği. Dolayısıyla seçimin tamamen bitmiş olması piyasada da çok önemli bir belirsizliğin bitmiş olması anlamına gelecek. Kazanan kim olursa olsun belirsizliğin sona ermiş olması piyasalar için çok çok önemli olacak. Endekste belirsizliğin bitmesiyle bir rahatlama rallisi yaşanabilir. Bu çok uzun soluklu aylarca süren bir yükseliş olmasa da, belki bir-iki hafta süren bir rahatlama görülebilir. Ancak sonrasında endekslerde satışlar ve seçicilikler olacaktır çünkü ekonomide halen yapılması gerekenler var. Önce bir rahatlama rallisi olacaksa da sonra “bakalım neler olacak?” diye izlemeye geçecektir piyasalar.

Seçimi Millet İttifakı alırsa, onlar ana iktisat akımına odaklı olduklarını belirttikleri için yükseliş bir miktar daha sert olabilir. Öte yandan Cumhur İttifakı yani mevcut hükümet seçimi kazanırsa yine bir rahatlama rallisi yaşanır fakat bu ralli kısa süreli olabilir. Elbette burada verilen mesajlar çok önemli. Mevcut hükümet seçimi kazanır ve normalleşme adımları sözü verirse o zaman borsa gayet olumlu bir şekilde bu süreçten ayrışabilir.

Seçim İkinci Tura Kalırsa Ne Olur?

Bu süreç ilk turda bitmez ve ikinci tura kalırsa, piyasaların önünde belirsiz iki hafta daha olacak demektir. Bu sebeple iki seçim arası endekste volatil hareketler görülebilir. Bu süreçte yatırımcıların da daha sakin, sağduyulu kalması gerekir.

“Biz çok gördük böyle eksileri…”

Benim de bir portföyüm var ve yılbaşından beri ben de eksideyim ama biz çok gördük böyle eksileri… Uzun vadeli bir yatırımcıyım ben, bir ay iki ay sonrasını hesap etmiyorum. Şirketle bir yolculuğa çıktım ve benim için şu an önemli olan hisse senedi fiyatının nereye düştüğü değil; “Bilançolar geliyor, şirket nereye gidiyor?” benim için önemli olan bu.

Selçuk Gönençler’in Seçim Sonrası Borsa Beklentileri

“Mevcut hükümetin para politikaları belli, öte yandan bir değişim olursa onların da açıkladıkları politikalar belli. Yani güncelde yaşanan belirsizlik ortamı seçim sonrası ne olursa olsun dağılacak. Dolayısıyla da seçimden sonra borsaların “olumlu” olmasını bekliyorum.

Her kim seçilirse seçilsin, seçimden sonra ekonomi politikaları belirlenene kadar ılımlı yukarı yönlü hareketler olacaktır. Ancak orta vadeli kuvvetli iyimser olsam da seçime 100% ağırlıkta girmek riskli olabilir.

Öte yandan, Borsa İstanbul’un 200 ile 230  dolar bandında yaşadığı ve yaşayabileceği tüm geri çekilmeler, 6 ay ve 1 yıllık projeksiyonda yatırımcılara ciddi bir getiri sağlayabilir. Ancak bu beklentim; güçlü, temeli kuvvetli şirketlere yatırım yapılması halinde geçerli.

Hisseler arasında banka ve holding hisselerinin ucuz olduğunu gözlemliyoruz. Ancak yatırımcılar pozisyon açarken kısa vadeci miyim, uzun vadeci miyim; buna karar vermeli.

Çünkü ucuz ve yukarı yönlü hisseler de düzeltmeler yaşayabilir. ‘Şirket ucuz olduğu için satın alıp beklemek mi niyetleri yoksa kısa vadeli fiyat hareketlerinden para kazanmak mı?’ Kısa vadeli fiyata odaklanıyorsanız zarar kes disiplini ile hareket etmelisiniz ancak ucuz olduğu için, uzun vadede yükselmesini beklediğiniz için hisseyi alıyorsanız teknik ve fiyattan aykırı temel analiz odaklı değer satın almalısınız.

“Umutsuzluğun en kötü olduğu yer, umudun başlangıcıdır.”

Bu seviyeler belki dip değil ama şahsi fikrim,  230 doların altında 220 belki 210 dolarlara doğru kurun yukarı gitmesinden kaynaklı endekste yaşanabilecek kağıt üzerinde bir gevşeme dahi elinde nakiti olanlar için fırsat doğuracak.

4300 – 4600 bandını 25% ile 50% ağırlıkla yönetmeleri gerekir, 4550 – 4600’lerin üzerine geçtiğimiz takdirde ise ağırlığın artırılmasına yönelik bir refleksin risk yönetimi için uygun olacağını düşünüyorum.

Özetle, seçimden sonra 4300 – 4000 bandına gerileyen bir endeksin olması durumunda alım fırsatı olacağını düşünüyorum. Yine seçimden sonra 4600 üstüne yerleşen bir endeksin “yeniden geri dönüş sinyali” ve “ağırlık artır” olarak yorumlanması gerekir.

Turşucu ve Gönençler Yorumluyor: Seçim Sonrası Borsa Rallisi Gelir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Tuncay Turşucu’nun seçim sonrası değerlendirmelerinin yer aldığı YouTube videomuza buradan ulaşabilirsin.

Selçuk Gönençler’in seçim sonrası değerlendirmelerinin yer aldığı Podcast bölümümüze ise buradan ulaşabilirsin.