Borsa İstanbul

Türkiye, Yabancılar İçin Tekrar Yatırım Yapılabilir Olmanın Eşiğinde – Bloomberg

February 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye, Yabancılar İçin Tekrar Yatırım Yapılabilir Olmanın Eşiğinde – Bloomberg

Londra merkezli Haitong Securities’in eski piyasa analisti Marcus Ashworth Bloomberg için kaleme aldığı makalede Türkiye’nin yabancı yatırımcı için tekrar yatırım yapılabilir olmanın eşiğinde olduğunu yazdı.

Ashworth’a göre Türkiye açısında ortodoks finansal politikalara dönüş “umut verici”. Ashworth kaleme aldığı yazıda “Merkez Bankası, yabancıları yeniden lira tahvillerine davet edecek kadar kendine güveniyor ve resmi faiz oranında art arda sekiz artışa neden olan parasal sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyalini verdi.” dedi.

TCMB’deki Değişimi Değerlendirdi

TCMB Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’dan sonra Fatih Karahan’ın gelmesini değerlendiren Ashworth “Erkan’ın Cuma günkü istifası, yerine atanan Başkan Yardımcısı Fatih Karahan’ın ehliyeti olmasaydı şayet bu istikrarı sarsabilirdi.” yorumunu yaptı.

Ashworth ayrıca ABD Merkez Bankası Fed’in faiz oranlarını düşürmeye başlaması ve doların zayıflama senaryosuna ilişkin olarak da “Gelişmekte olan piyasalar için verimli bir zemin oluşturacak ve bu da hem döviz hem de yerel menkul kıymet piyasalarında büyük kazançlara yol açabilecektir.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye, Yabancılar İçin Tekrar Yatırım Yapılabilir Olmanın Eşiğinde - Bloomberg

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg