Borsa Haberleri

Türkiye Sigorta: Pazar Payında Dengeli Ve Sağlıklı Büyüyeceğiz

January 30, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Türkiye Sigorta: Pazar Payında Dengeli Ve Sağlıklı Büyüyeceğiz

Türkiye Sigorta (TURSG), Genel Müdürü Taha Çakmak şirketin 2024 yılı hedeflerini anlattı. Çakmak, 2024’te Türk Sigorta’nın kasko, sağlık, yangın, iş yeri ve ticari poliçelerde öncü ve yön belirleyici konumlarını sürdürmeyi ve stratejik branşlarda büyüme hedefleri olduğunu belirtti. Çakmak “Pazar payında dengeli ve sağlıklı büyüyeceğiz” dedi.

Çakmak, 2023 yılı rakamlarının stratejilerinin doğru olduğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, prim üretimlerinin bu dönemde yıllık olarak 136% arttığını ve 60 milyar liralık rekor bir üretime imza attıklarını belirtti.

Çakmak, ürün bazında hemen her branşta 100%’ün, bazı branşlarda ise 200%’nin üzerinde büyüme kaydettiklerini belirterek şöyle devam etti:

“Prim üretiminde çeyrek bazlı karşılaştırmalara baktığımızda ise; özellikle yılın 3’üncü ve 4’üncü çeyreğindeki yüksek artışlar, mutlaka dikkatinizi çekecektir. 3’üncü çeyrekte 194% ve 4’üncü çeyrekte 130%’luk bir büyüme gösterdik”

“Piyasa Değerimiz Bir Yılda 133% Arttı”

Sürdürülebilir kârlılığı önemsediklerini belirten Çakmak, büyümenin, yükselen rakamların ve pazar paylarının borsa performansına da önemli bir katkı sağladığını belirtti.

Çakmak “Piyasa değerimiz, bir yılda 774 milyon ABD dolarından 1,8 milyar ABD dolarına yükseldi ve sigortacılık sektörünün en değerli halka açık şirketi unvanını korumayı sürdürdük. Ayrıca; güçlü bilanço yapıları ve sermaye yeterlilikleriyle, her iki şirketimizle otoritenin izin verdiği sürelerde temettü dağıtımı yapan şirketlerden olduk” dedi. 

“2024’te Liderliğimizi Pekiştireceğiz”

2024’ü verimli bir yıl olarak gördüklerinin altını çizen Çakmak, hem hayat hem de hayat dışında liderliklerini pekiştireceklerini söyledi.

Çakmak, kasko ve sağlık gibi bireysel ürün gruplarında öncü olarak etkinliklerini daha da geliştirip, yangın iş yeri ve ticari poliçelerde sektörün yön belirleyicisi olmaya devam edeceklerini ifade ederek “Kârlılığı önemsiyoruz. Bu doğrultuda, şirketimizin güçlü bilanço ve kârlılık yolcuğunu 2024 yılında da sürdürerek; pazar payında dengeli ve sağlıklı büyüyeceğiz” dedi.

“Deprem İçin 6,5 Milyar Hasar Ödemesi Gerçekleştireceğiz”

6 Şubat depremlerine ilişkin olarak bilgi veren Çakmak şunları söyledi:

“Deprem sonrasında bölge insanımıza muallak hasarlar dahil 6.5 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştireceğiz. Hayat sigortası tarafında ise 378.3 milyon TL ödeme yaptık.  “

Türkiye Sigorta: Pazar Payında Dengeli Ve Sağlıklı Büyüyeceğiz

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks