Ekonomi ve Finans Haberleri

Türkiye Ekonomisi, Gaye Erkan ile Olağan Para Politikalarına Dönebilir mi?

June 9, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye Ekonomisi, Gaye Erkan ile Olağan Para Politikalarına Dönebilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Resmi Gazete’de yayınlanan kararına göre Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun yerini Dr. Hafize Gaye Erkan alacak. 

Daha önce Goldman Sachs ve First Republic Bank’ta görev alan Erkan, Merkez Bankası başkanı olarak görev yapacak ilk kadın olmanın yanı sıra ülkenin yeniden ortodoks para politikalarına dönüşünde kilit bir isim olabilir. Ancak analistlere göre bu, Erkan’ın ne kadar özerkliğe sahip olacağına bağlı. 

🏦 Medley Global Advisors analisti Nick Stadtmiller, “Erkan’ın atanması umuyoruz ki selefinin para politikaları kapsamında bir iyileşmeye yol açar. Asıl soru, Erdoğan’ın Merkez Bankası’nın enflasyonu düşürmek için faizleri yeterince yükseltmesine izin verip vermeyeceği.” yorumunu yapıyor. 

Wells Fargo analisti Brendan McKenna da, “Erdoğan sürücü koltuğunda oturmaya devam ettikçe para ve ekonomi politikasının daha yatırımcı dostu bir yöne kayacağı konusunda temkinli olmaya devam ediyorum.” diyor ve Türk Lirası’ndaki değer kaybının devam etmesini bekliyor. 

📍 Dolar, gün içinde lira karşısında neredeyse 2% artışla 23,5 TL seviyesine yükseldi. Öte yandan liradaki değer kaybı, bu yıl 20%’ye ulaşarak, gelişmekte olan piyasaların para birimleri arasında en çok düşen para birimi oldu. 

Türkiye Ekonomisi, Gaye Erkan ile Olağan Para Politikalarına Dönebilir mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg