Ekonomi ve Finans Haberleri

Türkiye Ekonomisi Birinci Çeyrekte 5,7% Büyüdü

May 31, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Türkiye Ekonomisi Birinci Çeyrekte 5,7% Büyüdü

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde %5,7 büyüme kaydetti. Geçen çeyrekte 4,0% büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin sıkı para politikasına rağmen büyüme göstermesi olumlu değerlendirilebilir.

Türkiye Ekonomisi Birinci Çeyrekte 5,7% Büyüdü

Son yayımlanan TCMB piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu büyüme tahmini 3,3% olarak belirtiliyor.

OECD, bu ay paylaştığı raporunda yıl sonu büyüme tahminini 2,9%’dan 3,4%’e revize ederken, Fitch Ratings de bu hafta paylaştığı raporunda Türkiye ekonomisinin 2024 sonunda parasal sıkılaştırmanın etkisiyle 2,8% büyümesini öngördüğünü ifade etmişti.

Öte yandan enflasyonun yılın ikinci yarısında gerilemeye başlamasının beklendiği senaryoda olası faiz indirimleri, yıl sonu büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesinde ve yabancı yatırımcı ilgisinin artmasında etkili olabilir.

Türkiye Ekonomisi Birinci Çeyrekte 5,7% Büyüdü

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı