Bültenler

Türkiye, Avrupa Teknoloji Dünyasının Devlerinden Biri Haline Geldi

August 13, 2021 • 2 dakika okuma süresi
Türkiye, Avrupa Teknoloji Dünyasının Devlerinden Biri Haline Geldi

Gıda dağıtım grubu Getir gibi start-up’ların günümüzdeki başarısı uzun yıllara dayanıyor.

Online perakende sektöründe bu yılın en parlak yeni fikri Silikon Vadisi’nden değil, İstanbul’dan çıktı! Teknoloji yatırımcıları, sadece 10 dakika içinde dilediğiniz gıda ürününü kapınıza getiren start-up Getir’e milyarlarca dolar akıttı ve şirketin değeri günümüzde 7,5 milyar dolara kadar yükseldi

turkeyy.jpeg

Fakat Türkiye ve yatırımcılar arasındaki bu ilişkinin temeli çok da eskilere dayanmıyor diyebiliriz. Getir’in kurucu ortağı Nazım Salur’a göre, 2018’de hiçbir girişim sermayedarı bir Türk start-up’ından gelen çağrıları asla cevaplamazdı!

Getir’in geçen yıl kaderinde yaşadığı kırılmada, Türkiye’nin teknoloji endüstrisinde pandemi etkisiyle gerçekleşen değişim ve dönüşümün de payı büyük. Türkiye’deki e-ticaret penetrasyonu üç yıl önceki yüzde 3,5’ten, günümüzde neredeyse yüzde 10’a yükselmiş vaziyette.

Geçen yazdan bu yana, Trendyol ve Hepsiburada gibi e-ticaret platformları ile Peak Games ve Dream Games gibi oyun şirketleri de dahil olmak üzere, Türk teknoloji şirketleri değerlemelerini başarı için küresel bir işaret olarak görülen milyar dolar seviyesinin üzerine çıkardı.

Trendyol’un bu hafta SoftBank ile birlikte gerçekleştirdiği 1,5 milyar dolarlık fonlama turunu yöneten General Atlantic’in Genel Müdürü Melis Kahya Akar, “Covid, Türk şirketlerine adeta bir kademe atlattı.” diyor. “Türk şirketlerinin daha küresel ölçekte düşünebilmesi için artık tüm eksik parçalar tamamlandı.

Kaynak: How Turkey became a star of European tech