Bültenler

Türk Traktör, 2021’in İlk 9 Ayında Üretimini Yüzde 60 Artırdı

October 13, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Türk Traktör, 2021’in İlk 9 Ayında Üretimini Yüzde 60 Artırdı

Türk Traktör (TTRAK); 2021 yılı ocak-eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, üretimini %60 artırarak 35 bine çıkarırken, ihracat sayısı 11 bini geçti.

Türkiye’de traktör üretimi ve ihracatı konularında, ülkenin en büyük şirketlerinden biri olan Türk Traktör’ün Ticari Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Canbeyli, AA muhabirine önemli açıklamalarda bulundu.

Canbeyli, Türkiye traktör pazarının 2018-2019 yılları arasında daraldığını, fakat 2020 itibarıyla tekrar yükselişe geçtiğini belirtti. Ardından 2020’de üretim sayısı 45 bin olan pazarda, bu yıl beklentisinin 60-65 bin dolaylarında olduğunu ekledi.

Traktör üretiminde dünyanın en büyük dördüncü pazarı olan Türkiye; sırasıyla Hindistan, ABD ve Çin’in arkasından geliyor.

Üretimde geçen yıla göre %60 artış sağlayan Türk Traktör, eylül ayı itibarıyla üretim sayısında 35 bine ulaşırken, iç piyasa satışlarında da %80’inin üzerinde bir artış gerçekleştirdi.

Canbeyli’nin açıklamasına göre; TTRAK’ın, traktör ve ekipman ihracatında ocak-eylül döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %25 artış görülürken, Türkiye’nin traktör ihracatının %90’ı Türk Traktör tarafından sağlanıyor.

Ayrıca Türk Traktör’ün ihracatının %80’i, Kuzey Amerika ve Avrupa pazarına yapılıyor.

Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR) Genel Sekreteri Selami İleri, sektörde 2020’de 1 milyar 80 milyon dolarlık ihracat yapıldığını ve bunun yaklaşık yarısını traktörlerin oluşturduğunu söyledi.

🏃 Bir Adım Gerisi

  • Türk Traktör’ün en üst seviye ürünü CASE-IH, geçtiğimiz hafta Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda görücüye çıktı.
  • Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında yaklaşık 127 bin işçiyi ilgilendiren 2021-2023 toplu iş sözleşmesi müzakereleri 12 Ekim Salı günü başladı. Türk Traktör’ün de aralarında bulunduğu 20 firma bu sözleşmelerden doğrudan etkilenecek.

👉 Bir Adım İlerisi

  • Türk Traktör (TTRAK) dün yayınladığı KAP bildiriminde 01.01.2021 – 30.09.2021 hesap dönemine ilişkin finansal tablolarını 26 Ekim 2021 tarihinde kamuya açıklayacağını paylaştı.

➡️ Rakipler Kimler?

Türk Traktör’ün ana ihracat pazarlarında ise dünya çapında faaliyet gösteren büyük rakipleri bulunuyor. Bunların arasında Türkiye pazarında da yüksek satışlar yapan Deere & Company (NYSE: DE) ve Massey Ferguson’u bünyesinde barındıran AGCO Corp. (NYSE: AGCO) öne çıkıyor.

🤔 TTRAK N’apıyor?
Geçtiğimiz haftayı %7,14 düşüşle kapatan TTRAK, dün de günü, %0,44’lük bir düşüşle tamamladı.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Finansal Takvim

Tarım makineleri sektörü ihracatta yeni rekora gidiyor

TürkTraktör’ün Premium markası CASE IH yeni modelleri Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda görücüye çıktı

Dev toplu sözleşme için müzakere zamanı

TürkTraktör üretim ve ihracatını artırarak yoluna devam ediyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı