Borsa Haberleri

Türk Telekom: Fiber Yatırımlarımız 2024’te Devam Edecek

Türk Telekom: Fiber Yatırımlarımız 2024’te Devam Edecek
Google News Icon Takip Et

Türk Telekom (TTKOM) CEO’su Ümit Önal, İspanya’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi kapsamında şirkete ilişkin olarak açıklamalarda bulundu. Fiber altyapı çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Önal, 5G’ye geçiş için yerliliğin ön plana çıktığı bir süreç olması gerektiğini ifade etti.

5G ve dijitalleşme için fiber altyapının önemli olduğunu vurgulayan ve dijitalleşmenin ön koşullarından birinin altyapı olduğuna dikkat çeken Önal, fiber ağ çalışmalarının hızla devam ettiğini söyledi.

2022’den 2023’e yatırımlarının 79% arttığını ifade eden Önal, 2023’ün ilk 9 ayında 12,6 milyar TL’lik yatırım yaptıklarını belirterek “Yatırım trendimiz 2024 yılında da devam edecek. 2024 için de yatırım iştahımız aynı. Ülkemizin gelişimi için kilit nokta olan fibere yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. ” dedi.

“549 Bin Kilometrelik Ağ Uzunluğunun 427 Kilometresini Türk Telekom Tesis Etti”

Şirketin fiber ağ uzunluğu hakkında bilgiler de veren Önal, BTK raporuna göre Türkiye’deki 549 bin kilometrelik toplam fiber ağ uzunluğunun 427 bin kilometresinin Türk Telekom tarafından tesis edildiğine dikkat çekerek şöyle konuştu:

“2023 yılı sonu itibarıyla fiber ağ uzunluğumuzu 437 bin kilometreye çıkardık. 2023 Nisan ayında yayımlanan FTTH Council raporu da fiber konusunda geldiğimiz noktayı açıkça gösteriyor. Raporda Türkiye olarak, 15,7 milyon FTTH/B hane erişimi ile Fransa ve İspanya’nın ardından Avrupa’da 3. sırada yer alıyoruz”

GSMA’de en önemli başlıklardan birinin de Türkiye’nin de odak noktasındaki 5G konusu olduğunu anımsatan Önal, “Bizim 5G konusundaki fikrimiz çok net, hedefimiz 5G’ye olabildiğince yerli unsurlara geçerek ülkemizin bu teknolojiyi sadece kullanan değil, etrafına da kullandıran bir güç olmasını sağlamak. Bu konuda birçok yerli firma ile işbirliklerimiz var. ” dedi.

“Yerlilik Oranı Yüksek Bir 5G’ye Geçmek Daha Anlamlı”

5G’ye geçiş sürecine ilişkin olarak düşünceleri dile getiren Önal’a göre 5G’ye geçiş, yerliliğin ön plana çıktığı bir süreç olmalı. Önal konu hakkındaki fikirlerini şöyle aktardı:

“Bireysel değil, daha endüstriyel bir 5G kullanımının daha çok işte göze çarptığı bir dünyada, yerlilik oranının daha yüksek olduğu bir zamana doğru bunu kaydırmanın Türkiye açısından daha iyi olacağını düşünüyoruz. Yerlilik oranı yüksek bir 5G’ye geçmek daha anlamlı.”

Önal, diğer yandan toplam 406 megawattlık kapasiteye sahip olacak, Türkiye’de 3 farklı noktada güneş enerjisi santrali kurmak için en kısa zamanda ihaleye çıkacaklarını da sözlerine ekledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA