Borsa Haberleri

TSMC’nin Tahminlerini Düşürmesi, Çip Hisselerini Olumsuz Etkiledi

July 21, 2023 • 1 dakika okuma süresi
TSMC’nin Tahminlerini Düşürmesi, Çip Hisselerini Olumsuz Etkiledi

Dün açıkladığı ikinci çeyrek bilançosunda 2023’ün tamamı için beklentilerini düşüren Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’de (TSM) görülen gerileme, yarı iletken sektörüne de sıçradı.

TSMC, yıl sonunda 2023 gelirlerinin yıllık bazda 10% düşmesini beklediğini açıkladı. Bu, bir önceki çeyrekte açıklanan tek haneli düşüş beklentisinin de üzerinde bir gerileme anlamına geliyor. 

Şirket, 2023’te yatırım harcamalarının da 32 milyar dolar ile 36 milyar dolarlık önceki beklenti aralığının alt seviyelerinde gerçekleşmesini bekliyor. 

Sektörün önde gelen isimlerinden biri olan TSMC’nin söz konusu açıklamalarının ardından şirket hissesi dün 4,5% değer kaybetti. 

🔥 Yangın sıçradı: Bu düşüş, yarı iletken sektöründe faaliyet gösteren diğer hisseleri de vurdu. Applied Materials (AMAT) 4%, KLA (KLAC) 3% ve Lam Research (LRCX) 2,5% geriledi. 

Öte yandan yapay zekâ atılımlarıyla geçtiğimiz aylarda ralli yapan Nvidia (NVDA) hisseleri de 1,8%, düştü. 

TSMC’nin Tahminlerini Düşürmesi, Çip Hisselerini Olumsuz Etkiledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha