Borsa Haberleri

Taiwan Semiconductor’ın Kârı, 4 Yıldan Sonra İlk Kez Düştü

Taiwan Semiconductor’ın Kârı, 4 Yıldan Sonra İlk Kez Düştü
Google News Icon Takip Et

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), tüketici elektroniğindeki düşüşün devam etmesiyle son dört yıldır ilk kez kârında düşüş açıkladı. 

Yılın ikinci çeyreğinde şirketin net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre 3,3% düşüşle 5,8 milyar dolara geriledi. Aynı dönemde şirketin gelirleri de 15,4 milyar doların hafif üzerinde, 15,68 milyar dolar oldu. 

Apple (AAPL) ve Nvidia’nın (NVDA) yarı iletken sağlayıcısı şirket, faaliyetlerinin “son pazar talebine zarar veren ve müşterilerin envanter düzenlemelerine yol açan” makroekonomik sıkıntılardan olumsuz etkilendiğini söyledi. 

TSMC, ABD’den Çin’e yapay zekâ platformlarının geliştirilme çabalarından en erken yararlananlar arasında görülüyor. ChatGPT gibi yapay zekâ sohbet robotlarının eğitiminde en etkili olduğu düşünülen Nvidia çiplerini üreten Tayvanlı şirket, yatırımcıların yeni gelişen teknolojiye yatırım yapma yollarını aramasıyla bu yıl yaklaşık 30% değer kazandı.

Hatırlarsan, pandemi döneminde dizüstü bilgisayar ve akıllı telefonlara yönelik küresel talep artarak akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerini çip stoklamaya teşvik etti. Şimdi bu şirketler, tüketicilerin artan enflasyon nedeniyle bu malların alımını azaltması nedeniyle fazla stoklarla boğuşuyor. Bu da çip fiyatlarının düşmesine yol açan bir durum. 

Ancak TSMC’nin en büyük müşterisi Apple, mayıs ayında genel satışların üst üste ikinci çeyrekte de düştüğünü açıklamıştı. Veri analiz şirketi Canalys tarafından salı günü yayınlanan bir rapora göre, küresel akıllı telefon pazarı da ikinci çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla 11% geriledi.

Bu görünüm TSM için olumsuz bir resim çizse de akıllı telefon pazarında öngörülen toparlanma, şirket için güzel günlerin yakın olduğuna dair bir işaret verebilir. 

Canalys analisti Le Xuan Chiew, “Akıllı telefon pazarı 2022’den bu yana altı ay üst üste düşüş yaşadıktan sonra toparlanmanın ilk sinyallerini vermeye başladı.” diyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg, CNBC