Borsa Haberleri

TSMC’nin Hisseleri Neden Yükseliyor?

January 18, 2024 • 1 dakika okuma süresi
TSMC’nin Hisseleri Neden Yükseliyor?

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), bugün piyasa öncesi işlemlere 8%’e yakın değer kazandı. Peki neden?

Tayvanlı çip üreticisi, bugün analist beklentilerinin üzerinde kâr ve gelir açıkladı. Şirket dördüncü çeyrekte gelirlerini 19,2 milyar dolarlık beklentinin üzerine, 19,6 milyar dolara taşıdı. Gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5% gerilese de üçüncü çeyreğe göre 14,4% yükseldi. TSMC, gelirlerinin 18,8 milyar dolar ile 19,6 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyordu. 

Ana müşterileri arasında Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerini barındıran şirketin net kârı bu dönemde 7,5 milyar dolar ile 8 milyar dolarlık konsensüs beklentiyi ıskaladı. 

Yine de olumlu gelir rakamlarından destek alan şirket hissesi yükseldi ve TSMC’nin bilançosu çip sektöründe faaliyet gösteren şirket hisselerine de olumlu yansıdı.

Nvidia 2%, AMD (AMD) ve Marvell Technology (MRVL) 3%, Qualcomm (QCOM) 2%, Broadcom (AVGO) ve Intel (INTC) 1,5% ve ASML Holdings (AMSL) 1% yükseldi. 

TSMC’nin Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı