Borsa Haberleri

TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

January 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

Dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM), karmaşık makroekonomik koşullara rağmen 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosunda beklentileri aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket dördüncü çeyrekte gelirlerini 19,2 milyar dolarlık beklentinin üzerine, 19,6 milyar dolara taşıdı. Gelirler bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,5% gerilese de üçüncü çeyreğe göre 14,4% yükseldi. TSMC, gelirlerinin 18,8 milyar dolar ile 19,6 milyar dolar aralığında gelmesini bekliyordu. 

Bu dönemde, gelirlerin 15%’i 3 nanometrelik, 35%’i 5 nanometrelik, 17%’si de 7 nanometrelik çiplerden sağlandı.

TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

Ana müşterileri arasında Apple (AAPL) ve Nvidia (NVDA) gibi teknoloji devlerini barındıran şirketin net kârı bu dönemde 7,5 milyar dolar ile 8 milyar dolarlık konsensüs beklentiyi ıskaladı. 

Şirketin net kârında yıllık bazda görülen düşüş, gelirlerinin de üstünde oldu. TSMC’nin 7,5 milyar dolarlık net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre 20%’ye yakın düşerken, üçüncü çeyreğe göre ise 13,1% yükseldi. 

TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

TSMC CFO’su ve başkan yardımcısı Wendell Huang, “Dördüncü çeyrekte sektörün öncüsü haline gelen 3 nanometrelik çip teknolojimizdeki güçlü toparlanmadan destek aldık. 2024’ün ilk çeyreğine doğru kısmen akıllı telefon pazarındaki mevsimsellikten etkilenmesini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Çiplerdeki “nanometre”, çip üzerindeki bireysel transistörlerin boyutunu ifade eder. Transistörün boyutu ne kadar küçük olursa, tek bir yarı iletken üzerine o kadar çok transistör sığdırılabilir. Bu nedenle, daha küçük nanometre boyutları genellikle daha güçlü ve verimli çipler üretir.

Öte yandan şirketin net kâr marjı da çeyrek dönem bazında 40% seviyesinin altına inerek 38,2% oldu. Bu dönemde brüt kâr marjı 53%, faaliyet marjı ise 41,6% seviyesindeydi. 

TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

Samsung Electronics ve SK Hynix gibi Asyalı çip üreticileri, pandemi sonrası akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar gibi tüketici elektroniği talebindeki düşüş nedeniyle çeyrek dönem kârlarında düşüşler olduğunu açıklamıştı. Bu durum, akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerinin aşırı çip stoklarıyla boğuşmasına neden oluyor.

Counterpoint Research direktör yardımcısı Brady Wang “TSMC’nin yapay zekâ uygulamalarındaki güçlü yükselişi, şirketi yapay zekâlı yarı iletkenlerinde büyük bir yararlanıcı olarak konumlandırıyor.” yorumunu yapıyor.

TSMC, 4Ç2023’te Beklentileri Aşan Kâr Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: TSMC