Borsa Yorumları

Trilyon Dolarlık Pazar: Elektrikli Uçan Araçlar

March 2, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Trilyon Dolarlık Pazar: Elektrikli Uçan Araçlar

JPMorgan’a göre, uçuşa hazır olan EVe (EVE) başta olmak üzere elektrikli uçan araçlar için 1 trilyon dolarlık bir pazar fırsatı var.

Analist Marcelo Motta çarşamba günkü bilgilendirme yazısında, dikey kalkış ve iniş yapabilen elektrikli araçlar (eVTOL) tasarlayan ve üreten şirketin, Brezilya merkezli jet üreticisi Embraer tarafından kurulmasından bu yana üstün bir uzmanlık seviyesine ulaştığını belirtti. EVe geçtiğimiz mayıs ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda halka açılmıştı. Şirketin 89% hissesi Embraer’in elinde.

EVe hisselerini takip etmeye başlayan ve hisse için “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren Motta, “Şirketin Embraer ile yaptığı hizmet sözleşmesi, bizim kanaatimize göre, emsallerine kıyasla önemli bir rekabet avantajı getiriyor. Çünkü bu sözleşme EVe’in, Embraer’in sahip olduğu know-how ve mevcut geliştirme altyapısından yararlanarak, kısa vadeli sermaye harcamalarının yanı sıra faaliyet giderlerini azaltmasına olanak tanıyacak.” ifadelerini kullandı. 

Analist, EVe’in United Airlines (UAL) dâhil olmak üzere müşterilerden kabaca 8 milyar dolar değerinde yaklaşık 2,8 milyar eVTOL siparişi alma potansiyeliyle sektördeki en yüksek rakamlara ulaştığını da sözlerine ekledi. United Airlines (UAL) eylül ayında yaptığı açıklamada, şirkete 200 adet elektrikli hava taksisi siparişi verdiklerini ve 200 adet daha satın alma opsiyonlarının olduğunu duyurmuştu. United ayrıca EVe’e 15 milyar dolar yatırım yapıyor.

Motta, gelişmeye başlayan eVTOL sektörünün büyük bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Şirketin yolcu taşımacılığı segmentindeki toplam erişilebilir pazarı, 2040 yılına kadar potansiyel olarak 1 trilyon dolara ulaşabilir; kargo ve askeri segmente yönelik operasyonlarla birlikte bu rakam 3 trilyon dolara kadar çıkabilir.

Motta, söz konusu potansiyel büyüklüğün yıl bazında 35 milyar dolarlık helikopter pazarını aştığını ve gürültü emisyonunu azaltma, işletme maliyetlerini düşürme ve güvenlik konusunda fayda sağlama avantajının olduğunu vurguladı.

Trilyon Dolarlık Pazar: Elektrikli Uçan Araçlar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC