┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čÜś Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Toyota

December 23, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čÜś Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Toyota

🔎 TM’e Yakından Bakalım

Toyota (TM), 22 Aralık Çarşamba günü %0,70 değer kaybederek 181,36 dolara geriledi. Bu, şirketin yükselişinin ardından düşüşle kapattığı ilk gün oldu.

TM; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (188,95 dolar) 12,34 dolar altında kapattı.

❓Peki, TM’in Rakiplerinde Durum Ne?

Toyota (TM), çarşamba günü rakiplerine göre kötü bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Honda (HMC), %0,25 değer kazanarak 27,57 dolardan
 • Ford Motor (F), %2,57 değer kazanarak 20,14 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler? 

Toyota (TM); motorlu taşıtların ve taşıtlara ait parçaların üretim ve satışını yapan bir şirkettir. Şirket, iki segment aracılığıyla faaliyet gösterir: Otomotiv ve finansal hizmetler. Otomotiv segmenti ile otomobilleri, kamyonları ve ilgili araç parçalarını tasarlar, üretir ve satar. Finansal hizmetler segmenti ile Toyota araç bayilerine ve müşterilerine satın alma veya kiralama işlemleri için finansal çözümler sunar. Merkezi Japonya’da bulunan şirketin yaklaşık 366 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 298,27 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 275,35 milyar dolar.
 • Son 1 ayda TM %1,74 değer kaybetti.

Honda (HMC); otomobil, motosiklet gibi araçların üretim ve satışını yapan bir şirkettir. Şirket, üç segment aracılığıyla faaliyet gösteriyor: Otomobil, motosiklet ve finansal hizmetler. Otomobil segmentiyle otomobil ve araç aksesuarlarının üretimini ve satışını yapar. Motosiklet segmenti ile arazi araçları, motosiklet ve ilgili araç parçalarının üretimini ve satışını yapar. Finansal hizmetler segmenti ile müşterilerine finans ve sigorta hizmeti sağlar. Merkezi Japonya’da bulunan şirketin yaklaşık 211 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 49,81 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 137,36 milyar dolar.
 • Son 1 ayda HMC %5,15 değer kaybetti.

Ford Motor (F); otomobil üretim, dağıtım ve satışını yapan bir şirkettir. Şirket, üç segment aracılığıyla faaliyet gösteriyor: Otomobil, mobilite ve finansal hizmet. Otomobil segmenti ile Ford ve Lincoln araçlarının geliştirilmesini, üretimini ve satışını yapar. Mobilite segmenti ile Ford Smart Mobility LLC ve otonom araçların üretimi ve satışını yapar. Finansal hizmet segmenti ile araçlarla ilgili finansman ihtiyaçları ve kiralama işlemleri için kredi hizmeti verir. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 188 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 76,97 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 127.14 milyar dolar.
 • Son 1 ayda F %0,42 değer kazandı.

⏪ Sektörün Arka Bahçesi

 • Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazıları, beklentinin altında açıkladıkları finansal sonuçlarıyla birçok kişiye hayal kırıklığı yaşattı. Otomobil şirketleri ise bu durumun nedeni olarak yaşanan küresel çip krizini gösterdi.
 • Danışmanlık firması AlixPartners’a göre, yarı iletken çip sıkıntısının 2021’de küresel otomotiv endüstrisine 210 milyar dolara mal olması bekleniyor.

👉 Haberin Olsun

 • Toyota (TM); kısa süre önce tedarik zinciri darboğazları, yarı iletken kıtlığı ve Covid-19 salgını nedeniyle Japonya’daki 5 fabrikasında üretim durdurma kararı aldı. Şirket, yarı iletkenler ve diğer parçalar için tedarik gecikmeleri nedeniyle üretimini yaklaşık 20 bin araç azaltacağını belirtti.
 • Honda (HMC); çim biçme makineleri, basınçlı yıkama makineleri ve kar püskürtücüleri gibi araçlarda kullanılan motorların, California eyaletinin hava kalitesi düzenlemelerini ihlal etmesinden dolayı 6,9 milyon dolar ceza ödeyecek.
 • Ford Motor (F); geçtiğimiz haftalarda tamamen elektrikli Mustang Mach-E SUV’sinin üretimini, 2023 yılına kadar Kuzey Amerika ve Avrupa için yılda 200 bin adete, yani üç katına çıkarmayı planladığını açıkladı.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Toyota (TM) Halts Domestic Production in January, Trims Output

Honda to pay $6.9 million in California small engine emissions case

Ford expects to triple electric Mustang output by 2023

Global chip shortage continues to wreak havoc for automakers

Veriler 22.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı