TOGG ve Halka Arz Planı Hakkında Her Şey!

November 29, 2022 • 6 dakika okuma süresi
TOGG ve Halka Arz Planı Hakkında Her Şey!

TOGG Hangi Şirketler Tarafından Kuruldu?

Anadolu Grubu (AGHOL), Turkcell (TCELL), Zorlu Holding (ZOREN) BMC ve TOBB tarafından 2018’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kuruldu. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), Türkiye merkezli otomobil üreticisi bir şirkettir. 

Özellikle elektrikli araçların dünyada yükselen trendlerin başında geldiği düşünüldüğünde tasarlandığı andan itibaren TOGG da bu trendle örtüşen bir proje olarak kurgulandı.TOGG’un, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobili 29 Ekim 2022 tarihinde seri üretime hazır hale geldi.

TOGG Ne Zaman Satışa Sunulacak?

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli otomobili TOGG, 29 Ekim 2022 tarihinde ilk üretim bandından “Anadolu Kırmızısı” rengiyle indi ve tüm Türkiye’ye tanıtıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin ilk yerli ve milli otomobil markası TOGG’u Cumhuriyetimizin 99. kuruluş yıldönümüne yakışır şekilde 29 Ekim’de banttan indirdik. Şubat ayında satışı, mart sonunda teslimi başlayacak.” ifadelerini kullandı.

Güncelde TOGG’un piyasaya 5 farklı model sunması bekleniyor. Modeller C-SUV, C-SEDAN, C-X COUPE, S-SUV, C-MPV olacak. Pamukkale, Anadolu, Gemlik, Kula, Oltu, Kapadokya olmak üzere çeşitlendirilmiş 6 farklı rengin de piyasaya sunulması bekleniyor.

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, üretim bandının başında yaptığı açıklamada “Fabrika tamamen faaliyete geçtiğinde 3 dakikada bir Togg üretilecek.” dedi. 

Fiyatın ve donanımların şubatta belli olacağını, araç satın almak isteyenlerin online ve Togg deneyim merkezlerinden siparişlerini verebileceğini belirten Karakaş, “İlk yıl 20 bin adet üreteceğiz. Ancak talep bundan çok daha fazla. Şimdiden araç almak isteyenler telefonla ve maille bize ulaşmaya çalışıyor. Biz bazı araç üreticilerinin yaptığı gibi ‘Sen gel 100 dolar depozito bastır, üç gün sonra araç gelecek’ deyip, sonra ‘şu kadar sipariş aldık’ şeklinde reklam yapmanın peşinde değiliz.” dedi.

TOGG ve Halka Arz Planı Hakkında Her Şey!

Büyük Yatırım, Büyük Umutlar: TOGG

TOGG, 15 seneye yayılmış 3.5 milyar avroluk bir yatırımla gerçekleşiyor. Karakaş, “2023 sonu itibarıyla Togg için 1.8 milyar avroluk kaynak kullandık. Bu kaynağa akıllı cihaz, kampüs ve teknoloji geliştirmek için yapılan yatırımlar dahil. Togg 4.33 milyar lira ile Türkiye’de mobilite alanında faaliyet gösteren şirketler arasında ödenmiş sermayesi en yüksek şirket.” dedi.

TOGG 2023 Yılına Kadar 4300 Kişiye İstihdam Sağlayacak!

Cari açığın kapanmasına 10 milyar avro katkı yapması beklenen TOGG’un 2023 yılına kadar 4.300 kişiye istihdam sağlaması bekleniyor. Bu anlamda üretimin gerçekleşeceği Bursa/Gemlik bölgesinde de kalkınma sağlayacağı öngörüler arasında.

TOGG’un Siro’su Batarya Tedarik Edecek!

TOGG’un Çinli Farasis Energy ile beraber 50%-50% ortak girişimle kurduğu Siro, 2023 başından itibaren Batarya Teknoloji Merkezi binasında batarya modül ve paketlerinin seri üretimine başlayacak. Siro 2024 sonunda kendi fabrikasında üretime başlayacak ve 2026’da batarya hücresi de dahil olmak üzere entegre bir enerji depolama üreticisi haline gelecek. Karakaş, Siro’nun farklı şirketlere batarya tedarik edebileceğini özellikle vurguladı.

TOGG Ortaklık Yapısı

Yakın zamanda ortaklık yapısı değişen TOGG’da şirketin ödenmiş sermayesinin tamamı daha önce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846.77 milyon TL artırılarak 150 milyon TL’den 996.77 milyon TL’ye çıkarıldı.

Kök Ulaşım’ın katılmadığı sermaye artışı sonrası Turkcell (TCELL), Vestel (VSTL) ve Anadolu Grubu Holding (AgHOL)’in her birinin şirketteki payı 19%’dan 23%’e yükseldi. Kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alarak sermaye artırımına katılmayan KÖK Ulaşım Taşımacılık’ın TOGG’daki hisseleri ise mevcut ortaklarca satın alındı.

Bu kapsamda TOGG hissedarları Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu; KAP’a yaptıkları açıklamalarda sermaye artırımına iştirak ettiklerini duyurdular.

Üç hissedar da sermaye artırımı sonrasında KÖK’ün TOGG sermayesinde kalan 2,9’%luk payının 0,2%’lik kısmını da satın aldıklarını duyurdu. Buna göre Turkcell, Vestel ve Anadolu Grubu’nun her birinin TOGG’daki nihai payları 23%’e yükselmiş oldu. 

Şirketin güncel ortaklık yapısı aşağıda görüldüğü gibi.

TOGG’un Tahmini Fiyatı 908 Bin TL!

TOGG’un fiyatı henüz tam olarak belli değil ancak 900 bin TL civarında olabileceği tahmin ediliyor. Bu da yaklaşık 48 bin 500 dolara tekabül ediyor.

Meclis’te kabul edilen önergeyle, motor gücü 160 kW’ı, vergisiz fiyatıysa 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli araçlardan alınacak ÖTV oranı 10% olarak belirlenmişti. Bu düzenlemenin TOGG için getirildiği düşünülmüştü.

Uzmanlara göre TOGG’un satışa sunacağı ilk model C-SUV’un vergisiz fiyatının maksimum 700 bin TL olduğu göz önüne alındığında, bu fiyatın üzerine 10% ÖTV ve 18% KDV eklendiğinde 908 bin TL’lik bir fiyat çıkıyor.

Bu hesaba kıyasla baktığımızda elektrikli araç devi Tesla (TSLA)’nın Çin’deki fiyatı TOGG’un tahmini fiyatından ucuz! Elbette Tesla markasına ait elektrikli araçlar her ülkede farklı fiyatlandırılıyor. Bloomberg’in haberine göre aracın en ucuz olduğu yer 288 bin 900 yuanla (40 bin 500 dolar) Çin. Aracın en pahalı olduğu yerse 142 bin 471 Singapur Doları’yla (103 bin 800 ABD doları) Singapur. Dolayısıyla Togg’un 48 bin 500 dolara tekabül eden tahmini fiyatı ile kıyaslayınca Tesla’nın Çin’deki 40 bin 500 dolarlık fiyatı daha ucuz ancak Singapur’daki fiyat ise iki katından bile fazla.

TOGG’un Halka Arz Planı! TOGG, Hangi Borsada Halka Arz Olabilir?

Togg CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz günlerde Togg’un geleceğinde farklı finansman yollarına başvurabileceğini de aktararak halka arz sinyali verdi.

Karakaş, “Her profesyonel şirket gibi biz de büyümek için borsaya açılmak gerektiğini biliyoruz. Bunun için çalışıyoruz. Büyük ihtimalle yurt dışında halka açılacağız.” dedi.

Açıklamalar sonrası herkesin merakı Togg’un halka arz olması durumunda hangi borsada işlem görebileceği konusuna yoğunlaştı. Togg’un her fırsatta kendini klasik bir otomobil şirketi yerine bir teknoloji şirketi olarak tanımlaması, şirketin ABD’deki dünyanın en büyük teknoloji borsası NASDAQ’da halka açılma ihtimalini akıllara getirdi. Tabii Karakaş’ın, halka arzın yurt dışında olacağını söylemesi de Borsa İstanbul yerine Nasdaq’ı güçlü bir seçenek haline getiriyor.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabımızda paylaştığımız ankete yönelik cevaplar da Togg’un halka arz olması durumunda Nasdaq borsasında işlem görme ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

TOGG ve Halka Arz Planı Hakkında Her Şey!

TOGG ve Halka Arz Planı Hakkında Her Şey!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı