Borsa Yorumları

TikTok Yasağından Faydalanacak Hisseler!

March 31, 2023 • 4 dakika okuma süresi
TikTok Yasağından Faydalanacak Hisseler!

TikTok CEO’su Shou Zi Chew’in ABD Kongresi’nde ifade verdiği geçen hafta Morgan Stanley, TikTok’un yasaklanmasından veya engellenmesinden fayda sağlamasını beklediği 3 hisseyi açıklamıştı. İşte o hisselerin haftayı yükselişle kapattığını görüyoruz.

Meta (META): En İyi Potansiyel

Morgan Stanley analisti Brian Nowak, olası yasaklama sonucunda en fazla yükselme potansiyeline sahip ismin, Facebook ve Instagram’ın ana şirketi Meta (META) olduğunu ve TikTok’tan “kapılan” her 10%’luk dilimin 2024 hisse başına kâr sepetine 1-2% veya 20 sent ekleme yapacağını belirtti. TikTok süresinin yarısının kazanılması, 2024 hisse başına kârına 7%’lik veya 1 dolarlık katkı yapacak.

Kullanıcıların kayabileceği kilit alanlardan biri de, Instagram içine gömülü çalışan, kısa video platformu Instagram Reels olacak. Platform uzun süredir TikTok’un küçük rakiplerinden biri olarak görülüyor. 

Meta (META), TikTok’tan “kaptığı” her 10%’luk süre için, 2024 gelirine yaklaşık 1% yani 1 milyar dolar veya daha fazlasını ekleyebilir.

Nowak, platformun TikTok’tan aldığı her 10%’luk sürenin hisse için belirlenen 12 aylık ortalama fiyat hedefinde 2%’lik bir artış anlamına geldiğini vurguladı. Nowak’ın 12 aylık ortalamada 250 dolarlık fiyat hedefi, Meta (META)’nın salı günkü kapanış fiyatından 24,6%’lık bir ralli yapabileceği şeklinde yorumlanabilir. 

Kıyaslama yapıldığında, 2022’de 64%’lük sert bir düşüş kaydeden Meta hisselerinin, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 67%’lik bir ralli gerçekleştirdiğini görüyoruz.

Alphabet (GOOG): Hisselere Faydası Yok!

TikTok’un pazar payından bir kısmını almak, Google (GOOGL)’ın ana şirketi Alphabet (GOOG)’in reklam gelirine katkıda bulunabilir.” diyen Nowak, bu durumun hisse değerinde gözle görülür bir etkisinin olmasını beklemiyor. 

Nowak, alınan her 10%’luk TikTok süresi için Alphabet’in YouTube’dan 425 milyon dolar ek gelir sağlayacağını düşünüyor. Bu rakam, YouTube’un 2024 toplam reklam gelirine yaklaşık 1,1% ve yalnızca Alphabet’e 0,2%’lik bir katkı yapacağı anlamına geliyor. 

Bu değerlendirmeler ışığında, TikTok’tan en büyük rakibi olan Alphabet’in YouTube Kısa Videolar platformuna kademeli bir kayma olacağı ve YouTube’un normalde sağladığı günlük aktif kullanıcı saati başına 16 sentlik gelirine kıyasla 50%’lik bir paraya dönüşmenin kaydedileceği varsayılıyor. 

Nowak, YouTube Kısa Videolar’ın TikTok’tan 50%’lik bir süre “kapması” halinde, bunun reklam gelirine 2 milyar dolar katkı ve YouTube için 6%’lık bir artış anlamına geleceğini belirtti. Ücretli arama trendlerinin Alphabet açısından YouTube’un büyümesinden çok daha önemli olduğunu vurgulayan analist bu ekstra kazancın, 5 kat gelir modeline göre Alphabet’in cari 135 dolar seviyesindeki 12 aylık ortalama fiyat hedefine 1 dolar daha ekleyeceğini söyledi.

Nowak’ın belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefi yine de, perşembe günkü kapanış fiyatına göre, hisselerin önümüzdeki yıla kadar yaklaşık 35%’lik bir ralli gerçekleştirebileceğine işaret ediyor. 2022’de 39%’luk sert bir düşüş yaşayan Alphabet, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 15% değer kazandı.

Snap (SNAP): Beklentiler Abartılı mı?

Konuya Snap (SNAP) açısından baktığımızda; TikTok’tan alacağı her 10%’luk süre, günlük aktif kullanıcı saati başına 17 sentin yarısı üzerinden kademeli olarak beklentileri aşacak şekilde 2024 reklam gelirine 440 milyon dolarlık veya 8%’lik bir “ekstra” getirebilir. 10%’luk süre kazanımı, 12 aylık ortalama fiyat hedefini de 18% veya 1,30 dolar artırarak 7 dolara çıkarabilir. 

Meta ve Alphabet’e benzer şekilde, şirketin Spotlight olarak adlandırılan ve izleyicileri kendine çekebilecek rekabetçi bir platformu var. Ancak Nowak, bu platformun daha küçük çaplı olması nedeniyle TikTok süresinden yaklaşık 5% alabileceğini düşünüyor.

Hissenin 12 aylık ortama hedef fiyatının cari işlem seviyesine göre düşme potansiyeline işaret ettiğini dile getiren Nowak, TikTok yasağının Snap (SNAP)’e ne getireceğine yönelik aşırı iyimser beklentilerin yatırımcılar tarafından fiyatlanabileceğini belirtti.

Nowak’ın Snap (SNAP) için belirlediği 7 dolarlık fiyat hedefi, salı günkü kapanış fiyatına göre önümüzdeki 12 ay içinde hisselerin yaklaşık 37% düşebileceğini gösteriyor. Geçen yıl 81%’lik bir çöküş yaşayan hisseler, 2023’te yılın başından bu yana yaklaşık 24% değer kazanmış durumda.

TikTok Yasağından Faydalanacak Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC