Borsa İstanbul Notları

THYAO Bilanço Analizi: Net Kârda Göz Dolduran Artış!

Nisan 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
THYAO Bilanço Analizi: Net Kârda Göz Dolduran Artış!

Türk Hava Yolları (THYAO) 2023’ün dördüncü çeyrek bilançosunu açıkladı.

Şirket, bu dönemde yıllık olarak 244% artış ile 163,003 milyar TL net dönem kârı açıkladı. Şirketin bu dönemdeki çeyreklik net dönem kârı da 93,5 milyar TL oldu. Çeyreklik bazda şirketin 8,5 milyar TL net net dönem kârı açıklaması bekleniyordu. 

Bu beklenti göz önünde bulundurulduğunda şirketin beklentilerin çok üzerinde bir net dönem kârı elde ettiği söylenebilir. Bu kâr artışında 89,1 milyar TL’lik ertelenmiş vergi gelirleri önemli bir rol oynadı. Gelirlerin ağırlıkla vergi geliri kaynaklı olması ile kârın sürdürülebilirliği soru işareti uyandırdı. Gerçekleşen rakamlar beklentilere göre oldukça olumlu sonuçlandı.

Türk Hava Yolları’nın satışları ise 2023’ün tamamında 62%’lik bir artış kaydetti. 2022’nin son çeyreğinde 311,1 milyar TL olan toplam satışlar, 2023’e gelindiğinde 504,3 milyar TL’ye geldi.

Aynı dönemde, Türk Hava Yolları’nın özkaynakları da 33% oranında artış kaydederek, 457,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. 

Uçuş verilerine bakarak artan yolcu sayısı ve doluluk oranları göz önüne alındığında cirodaki artışın temel faktörü olarak sektörde güçlü seyirin etkili olduğu söylenebilir. Faaliyet giderlerindeki önceki yılın aynı dönemine göre gerçekleşen 90% oranında agresif artış kâr marjlarını negatif etkileyerek kârlılık üzerinde negatif etki yarattı. Beraberinde net finansman giderindeki artış da eklenince operasyonel kârlılıkta gerilemeye neden oldu. Şirket esas faaliyetlerinden elde ettiği kârda önceki yılın aynı dönemine göre 41% oranında gerileme yaşadı.

Şirketin brüt kârı 119,4 milyar TL’ye yükselirken, bu brüt kârda 58%’lik artışa işaret etti. Diğer yandan esas faaliyet kârı da söz konusu dönemde 71,4 milyar TL ile 46%’lık bir artış gösterdi. 

2022’de 78,6 milyar TL FAVÖK’e sahip Türk Hava Yolları 2023’te ise FAVÖK’ünü 47% artırarak 115,3 milyar TL’ye çıkardı. 

2023’te 83,4 Milyon Yolcu Taşıdı

Türk Hava Yolları, 2023 yılına ilişkin duyurduğu uçuş verilerinde yolcu sayısını yıllık bazda 16,1% artırdığını ve yıl genelinde 83,4 milyon yolcu taşıdığını duyurmuştu.

Şirket 2023’ü 82,6%’lık bir yolcu doluluk oranıyla tamamlamıştı. Bu 2022’ye göre 1,9 puanlık bir artışa işaret etmişti. 

En Fazla Uçuş Gerçekleştiren 3. Havayolu

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerine göre Türkiye, 25-31 Mart haftasında günlük 2.603 uçuşla Avrupa’nın en yoğun trafik hacmine sahip 6. ülke oldu. Bu dönemde THYAO ise en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında günlük ortalama 1.319 uçuş ile 3. sırada yer aldı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP