Borsa Yorumları

Tesla’ya Bir Alternatif İster misiniz? Favori Elektrikli Araç Hisseleri!

January 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’ya Bir Alternatif İster misiniz? Favori Elektrikli Araç Hisseleri!

Deutsche Bank 2023 için otomotiv tercihleri arasındaki tek net isim, Çinli elektrikli araç üreticisi Nio (NIO). 

Bankanın 9 Ocak tarihli analist yazısında, “Yüksek kaliteli marka konumlanışını ve bu yılki güçlü üretim döngüsünü göz önünde bulundurduğumuzda Nio ilk tercihimiz olmayı sürdürüyor” ifadeleri kullanıldı. Yazının devamında Nio yönetiminin artık tamamıyla teslimatlara odaklandığı ve şirketin 2023’te “çok daha yüksek” bir hacim artışı yakalayabileceği belirtildi. 

Kuruma göre Nio’nun hisse değer düşüklüğü göz önüne alındığında üretim planları ve marka erişimi yeterince fiyatlanmamış durumda. Geçen yıl 60%’tan fazla değer kaybeden Nio hisseleri cuma günkü kapanışta 11,81 dolar seviyesinden işlem gördü. 

Bu arada Warren Buffett’ın desteklediği BYD Company (BYDDY) ve Li Auto (LI), Jefferies’in Çinli otomobil üreticisi tercihleri arasında ilk sırada. 

Jefferies analisti Johnson Wan 10 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, “BYD kitle pazarının en etkili noktasında net bir şekilde fiyat belirleyici olacak ve 2023’te Avrupa’da öncü ihracatçı haline gelecek. Hibrit araç piyasasına ilk giren olma avantajını, hassas zamanlamalı üretim yapısını ve işletme verimliliğini dikkate aldığımız Li Auto, ‘yeni enerjili’ araç alanında favorimiz oldu” ifadelerini kullandı. 

Tesla (TSLA)’nın yatırımcılar için “felaketten başka bir şey olmadığını” söyleyen serbest yatırım fonu yöneticisi David Neuhauser’ın elektrikli araç hisse tercihi daha geleneksel: Alman otomotiv devi Volkswagen (VWAGY).

Livermore Partners’ın kurucusu ve bilişim başkanı Neuhauser cuma günü yaptığı açıklamada, “Bana göre Volkswagen hacim açısından en büyük etkiye sahip olan isim. Tesla finansman açısından iyi bir durumdayken; iş oraya varırsa, dışarıda onu marj anlamında gerçekten geride bırakabilecek Volkswagen gibi şirketler var, çünkü onların bilançoları var” dedi. 

Tesla’ya Bir Alternatif İster misiniz? Favori Elektrikli Araç Hisseleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC