Borsa Yorumları

Tesla’da Karar Anı! Bilanço ve Sektör Beklentileri Nasıl? #Araştırma

January 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla’da Karar Anı! Bilanço ve Sektör Beklentileri Nasıl? #Araştırma

Tesla (TSLA)’nın gelecek haftaki bilanço açıklamasından önce dijital kalemlerini alan analistler tam kadro hazır. Çin ve ABD’deki fiyat indirimlerinin ardından destedeki bazı joker kartları beklentilere yön veriyor.

Oppenheimer: Yeni başlayanlara yönelik yorumlarda bulunan Oppenheimer analisti Colin Rusch, yatırımcıların otomotiv marjlarında 2024-2026 yıllarına kadar bir sıfırlama beklediklerini ifade etti.

Elektrikli araç sektöründeki rekabet ortamı kaybolmaya başladığından dolayı hisselerde karma işlemler öngörmeye devam ediyoruz ve konsensüs rakamlarının biraz daha düşmesiyle birlikte güncellenmiş marjların korkulandan biraz daha iyi gelmesini bekliyoruz”.

Citigroup: Citi, hisse başına gelir tahminlerinin düşürülmesi nedeniyle Tesla (TSLA) fiyat hedefini 140 dolardan 137 dolara düşürdü. Analist Itay Michaeli, otomobil fiyatlarındaki düşüşün otomobil segmenti brüt kâr marjını düşüreceğini ve 2022’de 4,75 dolar seviyesinde olan hisse başı gelirin 2023’te 3,73 dolar olarak tahmin edildiğini söyledi.

Şu an itibarıyla önemli ölçüde uzun vadeli tahmin değişiklikleri yapmıyoruz; bu öngörüleri gelecek hafta açıklanacak bilançoların ardından tekrar gözden geçireceğiz.” Kurumun Tesla için verdiği not ise “SEKTÖRE PARALEL PERFORMANS”.

Piper Sandler: P. Sandler’ın ağırlıklı olarak fiyat indirimlerinin etkisiyle TSLA fiyat hedefini 340 dolardan 300 dolara düşürdüğünü kaydeden analist Alexander Potter, TSLA fiyat indirimlerinin beklenenden uzun sürdüğünü, ancak artık fiyat düzeltmeleri yapılarak değerleme sıfırlandığından dolayı yatırımcıların proaktif olarak TSLA satın alması gerektiğini ifade etti. Daha da önemlisi Potter, elektrikli araç üreticisinin 2023’te teslimatlarını 50%’den fazla artırmasının kolaylaştığını düşünüyor.

Evercore ISI: Yeni fiyat seviyelerinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak kâr-zarar hanesine kayda değer bir yansıma olacağını kaydeden kurum, gözlerinin TSLA’nın kâr marjı oranlarında olduğunu vurguladı. Analist Chris McNally, kurum olarak Tesla (TSLA) için 2023’te 3,00-3,50 dolar seviyesinde bir hisse başı kazanç hesapladıklarını ve 4,60 dolar seviyesindeki hisse başı kazanç tahminlerini 1,10-1,50 dolar düşürdüklerini açıkladı.

Dikkat çeken hisseler: Tesla (TSLA)’nın açıkladığı bilanço, elektrikli araç sektöründe sıklıkla ardışık hamleleri beraberinde getirdi. Rivian Automotive (RIVN), Nikola (NKLA), Lucid Group (LCID), Lordstown Motors (RIDE), Sono Group (SEV) ve Canoo (GOEV) kazanç gününde elektrikli araç liderine uyum sağlayan otomotiv hisseleri arasında. Elon Musk ve şirketinden gelen açıklamalara bağlı olarak bazı hisselerde fiyat dalgalanmalarına karşı dikkatli olunmalı.

Tesla’da Karar Anı! Bilanço ve Sektör Beklentileri Nasıl? #Araştırma

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha