Borsa Yorumları

Tesla Yükselişte Ama Analistler Fikir Ayrılığında!

April 11, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Tesla Yükselişte Ama Analistler Fikir Ayrılığında!

Son günlerde Şanghay’daki yeni fabrika müjdesi ve Ocak ayından bu yana peşpeşe yaptığı fiyat indirimleriyle gündemden düşmeyen Tesla (TSLA) haliyle analistlerin de odağında. 

Performanstan ne haber? 2022’de 65%’lik düşüşle en büyük yıllık gerilemesini kaydeden Tesla hisseleri, 2023 başından bu yana 70%’in üzerinde değer kazandı. 

Ancak elektrikli araç talebindeki toparlanmayla birçok yatırımcının da dikkatini çeken Tesla için rekabet artıyor ve şirketin otomobil fiyatlarında daha da çok indirim yapması muhtemel. 

Bernstein ve Wells Fargo analistlerinin de düşüncesi bu yönde. Bu konuda daha da detay istersen seni Tesla Otomobil Fiyatlarını Düşürmeye Devam Edebilir içeriğimize alalım. 

Peki, şimdi Tesla hissesi almanın zamanı mı? İki analist bu konuda fikir ayrılığında. 

Gerber Kawasaki Wealth Management CEO’su Ross Gerber, Tesla’nın tartışmasız bir şekilde sürdürülebilir ulaşım ve enerji alanlarının “dünya lideri” olduğunu düşünüyor. Gerber’e göre elektrikli araçların önemli bir bileşeni olan bataryalar konusunda da Tesla rakipsiz bir isim.

Gerber Tesla’nın halihazırda Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD istisnası dışında dünyada en çok elektrikli otomobil üreten şirket konumunda olduğunu ve sektörün benzine dayalı altyapıdaki “dev değişimin” henüz başlangıcında olduğunu düşünüyor. 

Ama? Gerber’in Tesla üzerine tek olumsuz denebilecek düşüncesi de elektrikli araç sektöründeki ciddi rekabet nedeniyle şirketin kârlılığı üzerindeki “ciddi baskılar.”  

Yine de Gerber, “Boğa (artış beklentisi) pozisyonu almak için en önemli gerekçe Cybertruck. Kamyon pazarı yalnızca Tesla için değil, aynı zamanda Rivian (RIVN), Ford (F) ve diğerleri için de büyük bir fırsat” yorumunu yapıyor. 

Gerber’in aksini düşünenler de var. Onlardan biri de Integrated Alpha Group üst düzey portföy yöneticisi Francisco Bido. 

Bido’ya göre şu an Tesla lehine bahis oynamak için doğru bir zaman değil:

“Integrated Alpha’da nicel bir sürecimiz var. Bu süreç sebebiyle Tesla’nın bu noktada iyi bir yatırım olacağını düşünmüyoruz. Nicel puanlara ve sonra Tesla’nın hikayesine bakıyoruz ve gördüklerimizden memnun değiliz. Tesla’nın olumlu taraflarından çok olumsuz tarafları olduğunu düşünüyoruz.”

Bido ayrıca Tesla’nın bataryalı elektrikli araçlar alanındaki liderliği konusunda da Gerber’e katılmıyor ve “Elektrikli araç bataryalarında en fazla patente sahip isim Toyota (TM). Lider odur, Tesla değil” yorumunu yapıyor. 

Tesla’nın yılın ilk çeyreğindeki araç teslimatı performansı Wall Street beklentilerinin altında gelse de bir önceki çeyreğe göre gözle görülür bir iyileşme var. 

Öte yandan Bido’ya göre, Tesla gibi bir şirketin yalnızca beklentileri karşılaması yeterli değil. 

Bido, “Bu, şirketi ileriye taşımak için yeterli değil, ayrıca uzun vadeli bir strateji de olmamalı. Bu rakamlar bana gelecek yıl ne yapmayı planladıkları hakkında bir şey söylemiyor” diyor.

Bido ayrıca Cybertruck’ı hedef alarak Tesla’nın “tutamayacağı sözler vermeyi” de bırakması gerektiğini belirtiyor. “Söz vermek yeterli değil” diyen Bido, “Bir noktada sözlerin yerine getirilmesi gerekiyor” diyor ve yatırımcıları “ödevlerini yapmaya” ve rekabeti incelemeye davet ediyor. 

Tesla Yükselişte Ama Analistler Fikir Ayrılığında!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC