Borsa Yorumları

Tesla vs. BYD: Analistlerin Tercihi Hangisi?

January 11, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Tesla vs. BYD: Analistlerin Tercihi Hangisi?

Elektrikli araç sektöründe ABD’li Tesla (TSLA), yatırımcıların uzun süredir gözdesiydi. Fakat Çinli rakibi BYD (BYDDY) de giderek daha fazla ilgi çekmeye başladı.

Geçtiğimiz haftalarda her iki şirketten gelen veriler, BYD’nin Tesla’yı dördüncü çeyrekte dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi tahtından indirdiğini ve ayrıca 2023’te üst üste iki yılda da Tesla’nın üretimini geride bıraktığını gösterdi.

BYD, Çin’deki iç pazara hakim olduktan sonra gözlerini yurt dışına çevirdi ve yurt dışında da agresif bir büyüme hikayesi yazmaya başladı. Tesla gibi o da rekabetçi kalabilmek adına elektrikli araç üretiminin yanında kendi pillerini ve bileşenlerini de üretmeye başladı. 

⚔️ Hal böyleyken yatırımcılar da Tesla’yı favori olarak takip etmeye devam mı etmeli? Yoksa gözlerini BYD’ye mi çevirmeli? soruları arasında kalıyor. 

Peki, uzmanlar ne diyor?

🎯 Tesla: 2024 Yılı Zorlu Görünüyor

Bernstein, 2 Ocak tarihinde yayınladığı bir raporunda 2024’ün Tesla için özellikle kârlılık açısından “zor geçeceğini” söyledi.

Raporda; “Özellikle Tesla’nın 2024’te (ve 2025’te) teslimatları 20% artırmak için mücadele edeceğine inandığımız için, daha fazla yatırımcının şirketin büyüme hikayesini giderek daha fazla sorgulamaya başlayacağına inanıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Bernstein ayrıca Tesla’nın 50% hedefinin oldukça altında olduğuna dikkat çekti ve devam eden maliyet kesintileri nedeniyle Tesla’nın 2024 yılı marjlarının ve hisse başına kârının, konsensüs beklentilerinin altında kalabileceğini de belirtti. 

Yatırım yöneticisi ayrıca geçtiğimiz eylül ve ekim aylarındaki fiyat kesintilerinin etkisine de dikkat çekerek, brüt kâr marjında 17,8%’lik beklentilerin altında 15,7%’lik bir düşüş öngörüsünde bulundu.

Bernstein analistleri yazdıkları notta; “2024 Tesla’nın muhtemelen daha düşük marjlar göreceğine ve hacimlerde hayal kırıklığı yaşayacağına inanıyoruz. Tesla’nın potansiyel olarak [serbest nakit akışı] negatif hale gelmeden yeterli talep esnekliğini sağlamaya yetecek kadar fiyatları daha fazla düşürebileceğine pek inanmıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analistler Tesla için 150 dolarlık bir hedef fiyat tahmininde bulunuyor. Bu da güncel fiyatına kıyasla 36%’lık bir düşüşe işaret ediyor. 

Tesla hakkında olumsuz düşünen yalnızca Bernstein değil tabii… HSBC de 3 Ocak’ta yayınladığı bir notta, Tesla’nın not görünümünü düşürdü ve 146 dolarlık bir hedef fiyat tahmininde bulundu. Bu, hissenin güncel fiyatına kıyasla yaklaşık 37,8% düşüş demek.

HSBC analistleri; Tesla’nın fiyat açısından rekabetçi kalmaya devam edeceğini ancak elektrikli araçların daha yavaş benimsenmesinin diğer elektrikli araç üreticilerine “kendilerini hazırlamaları” için daha fazla zaman tanıyacağını ve Tesla’yı daha zorlu bir rekabetle karşı karşıya bırakacağını söyledi.

🎯 BYD: Zorlu Bir Pazarın Zirvesinde

Bernstein, 8 Ocak tarihinde yayınladığı bir raporunda, BYD’nin sektördeki en iyi maliyet yapısına sahip şirket olduğunu belirtti. 

Ayrıca raporda; “Avantajlı maliyet yapısı ve tüketici tercihlerini karşılayacak ürün inovasyon becerisine sahip oyuncuların rekabette daha başarılı olacaklarını ve daha iyi durumda olacaklarını düşünüyoruz.” ifadelerine yer verildi. 

Bernstein ayrıca BYD hisselerinin şu anda 2024 yılı F/K oranının 13,5 katı ve 2025 yılı için 10,8 katı seviyesinde işlem gördüğünü belirtti. Bernstein, BYD’ye 43 dolar hedef fiyat tahmininde bulundu. Bu da güncel fiyatına kıyasla 63% yükselişe işaret ediyor. 

HSBC analistleri de 2024 yılında BYD’nin “yapıcı olmaya devam ettiğini” söyleyerek, daha yüksek marjlar yaratan ihracatın – muhtemelen “büyümenin bir sonraki ayağı” olacağına da işaret etti.

HSBC, 2024 hacim ve kazanç büyümesinin sırasıyla 28% ve 30% olacağını öngörüyor.

FactSet verilerine göre; BYD’yi takip eden analistlerin 94%’ü BYD’ye “AL” notu veriyor ve konsensüs hedef fiyatına göre 56,2%’lik bir artış potansiyeli öngörüyor. Tesla’yı takip eden analistlerin ise 42%’si Tesla için “AL” değerlendirmesi yapıyor ve hisse fiyatında yalnızca 1,8%’lik bir potansiyel artış öngörüyor.

Tesla vs. BYD: Analistlerin Tercihi Hangisi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC