Tesla

Tesla Vites Artırıyor: Hisse, 2023 Rekorunu Kırdı

Haziran 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Vites Artırıyor: Hisse, 2023 Rekorunu Kırdı

Tesla (TSLA) hissesi, elektrikli araçlar ve teknoloji hisselerindeki güçlü performansa paralel, açılış öncesi işlemlerde 1,47%’lik artışla yılın en yüksek düzeyini gördükten sonra artıda seyretmeye devam ediyor. 

Şirketin bu artışı, dün aldığı iyi bir haberden kaynaklandı diyebiliriz. ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), Tesla’nın tüm Model 3 araçlarının artık 7,5 bin dolarlık tam federal elektrikli araç vergi kredisine hak kazandığını açıkladı. 

Hatırlayalım: ABD Hazine Bakanlığı, yılbaşında 7.500 dolarlık krediden yararlanmak isteyen otomobil üreticilerinin, elektrikli araç bataryalarında kullanması gereken kritik mineraller ve batarya bileşenleri için daha sıkı gereksinimler belirlemişti. 

Öte yandan, İspanya merkezli Cinco Dias gazetesinin konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre Tesla İspanya’nın Valencia bölgesinde bir fabrika açmak için yerel yönetimle görüşmeye başladı. Şirketin bu yatırımının 2,5 milyar avroyu (4,83 milyar dolar) geçebileceğini belirtiliyor. 

Ayrıca, hafta başında Çin’in otomobil birliği Tesla’nın Çin üretimi elektrikli araç satışlarının, mayıs ayında yıllık 141,55% artışla 77 bin 695’e ulaştığını açıklamıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha, Reuters