Tesla

Tesla’nın Çin Üretimi Araç Satışları Mayısta 141% Yükseldi

June 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla’nın Çin Üretimi Araç Satışları Mayısta 141% Yükseldi

Çin’in otomobil birliği China Passenger Car Association (CPCA) verilerine göre Tesla’nın (TSLA) Çin üretimi elektrikli araç satışları, mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 141,55% artışla 77 bin 695’e ulaştı. 

Şirketin satışları, nisan ayına göre de 2,44% artışla 75 bin 842’ye, yılbaşından bu yana ise geçen yılın aynı dönemindeki 215 bin 851 adet araçtan 77,4% artışla 382 bin 859’a yükseldi. 

Rakipler de iyi: CEO Elon Musk’ın geçtiğimiz hafta ziyaret ettiği Çin’de işler iyi gibi görünse de Tesla’nın elektrikli araç pazarındaki en büyük rakipleri de güçlü satış rakamları açıkladı. 

Mayıs ayında aylık bazda XPeng’in (XPEV) satışları 6% artışla 7,506’ya ve Li Auto’nun (LI) satışları 10% artışla 28 bin 277’ye ulaşırken, BYD’nin (BYDDY) geçen yılın aynı dönemine göre satışları 14% artışla 239 bin 92’ye yükseldi. 

Tesla hisseleri, açılışta 3%ün üzerinde değer kazandı. 

Tesla’nın Çin Üretimi Araç Satışları Mayısta 141% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha