Borsa Yorumları

Tesla ve General Motors, Elektrikli Araçlara Olan İlgiden Yararlanabilir!

October 13, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Tesla ve General Motors, Elektrikli Araçlara Olan İlgiden Yararlanabilir!

Goldman Sachs, elektrikli otomobil satışlarına yönelik tahminlerini yükseltti ve Tesla (TSLA) ile General Motors (GM)’un bu trendden yararlanacağına inanıyor. 

Wall Street devi bir araştırma notunda, 2024’te ABD’deki tüm otomobil satışlarının 13,5%’inin elektrikli araçlardan oluşacağını belirtti. Bu rakam, bir önceki 12,5%’lik tahmini geride bıraktı. 

Ayrıca Goldman, elektrikli araçların toplam satış paylarını 2025’te 20%, 2030’da 50% ve 2040’ta 85%’e kadar artırmasını bekliyor. 

Öte yandan Goldman Sachs, Joe Biden tarafından ağustos ayında imzalanan Enflasyon Azaltma Yasası’nın Tesla (TSLA) ve General Motors (GM) gibi elektrikli araç üreticilerine otomobil başına 7.500 dolar değerinde vergi kredisi sağlayacağını söyledi. 

Enflasyon Azaltma Yasası, Tesla,GM ve Ford Gibi Otomobil Üreticilerine Avantaj Sağlayacak!

Beyaz Saray’a göre yalnızca son montaj tesislerinin Kuzey Amerika’da olması ve pil bileşenlerinin büyük bir bölümünü kıtadan tedarik etmesi gibi katı kriterleri karşılayan otomobil üreticileri, Enflasyon Azaltma Yasası kapsamındaki vergi kredisinden yararlanabilecek. 

Goldman Sachs analistleri, hâlihazırda ABD’de hem pil hem de araba ürettiği için Tesla (TSLA)’nın bu avantajlardan faydalanma potansiyeline sahip olduğunu söylüyor. 

Yatırım bankasının Tesla hisselerinde 40% artış potansiyelini temsilen yıllık 305 dolar fiyat hedefi ve “AL” notu var. 

Bankanın notuna göre vergi kredileri Tesla kadar olmasa da General Motors (GM) ve Ford Motor (F)’a da fayda sağlayacak. 

Goldman, General Motors hisselerinde “AL” notuna ve mevcut değerinden %30 yükselme potansiyelini ifade eden 42 dolarlık fiyat hedefine sahip. Bankanın Ford hisselerinde ise “NÖTR” derecelendirmesinin yanı sıra mevcut hisse değerinin sadece 1 dolar 50 sent artabileceğini gösteren 13 dolarlık fiyat hedefi var. 

Peki Otomobil Sektöründe Son Durum Ne?

Ekonomik yavaşlamaya doğru ilerlerken hisse senedi piyasalarının otomobil üreticilerine pek iyi davrandığı söylenemez. 

Tüketicilerin konuttan sonra ikinci en büyük satın alma kalemi olan otomobil, isteğe bağlı harcamalara karşı duyarlı olduğu için genelde değişen tüketici eğilimlerinden ilk etkilenenler arasındadır. 

Goldman Sachs konuya ilişkin “Otomobil ve endüstriyel nihai pazarlarlardaki temel talep göstergelerinin genel olarak yavaşladığını düşünüyoruz. Bununla birlikte, otomobil gibi bazı pazarların da arz kısıtlamaları nedeniyle döngüsel olarak baskı altında olduğunu belirtmek gerekir.” ifadelerini kullandı. 

Tesla ve General Motors, Elektrikli Araçlara Olan İlgiden Yararlanabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı