Borsa Yorumları

Tesla, Rekabeti Kızıştırdı! Ford ve General Motors için Uykusuz Geceler!

January 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla, Rekabeti Kızıştırdı! Ford ve General Motors için Uykusuz Geceler!

Tesla (TSLA)’nın fiyat indirim kararı elektrikli araç sektörünü derinden etkileyerek bir fiyat savaşı başlatabilir.

Tesla geçtiğimiz cuma günü ABD ve Avrupa’da Model 3 ve Model Y araçların fiyatında indirim yapmıştı. Bu hamle, tüketicilerin daha fazla federal vergi indiriminden yararlanmasını sağlayabilir ve satış hacmini artırabilir. Model 3, Tesla’nın sade ve bütçe dostu sedan modeli. Model Y ise sportif arazi aracı (SUV) veya “crossover” sınıfına giriyor. Şirket ayrıca ABD’de Model S sedan ve “falcon-wing” SUV Model X araçların fiyatında da indirim yaptı.

Wells Fargo analisti Colin Langan salı günkü bilgilendirme yazısında “Tesla’nın cuma günü yaptığı önemli fiyat indirimleri tüm sektörü bir fiyat düzeltme hareketine zorlayabilir” ifadelerini kullandı. Analist bu hamlenin muhtemelen daha önce Tesla’yı düşünmeyen tüketicilerin ilgisini çekeceğini ve diğer araç üreticilerinin buna karşılık vermesi gerekeceğini belirtti.

Jefferies analisti Philippe Houchois, bu fiyat indirimlerini yapabilme noktasında üstünlüğün Tesla’da olduğunu ileri sürdü. Jefferies’in Tesla için belirlediği tavsiye notu “AL” ve 180 dolarlık fiyat hedefi hissenin cuma günkü kapanışa kıyasla 47% yükselebileceğine işaret ediyor.

Houchois salı günkü bilgilendirme yazısında, “Başlangıç marjlarına, kapasiteye ve büyümeyi maliyet ve gelir yönetimine yansıtma olanaklarına bakalım. Agresif fiyat indirimleri 2022’deki fiyat artışlarından karşılanıyor ve Tesla diğer tüm ‘orijinal ekipman üreticilerinden’ daha fazla hamle gücüne sahip” ifadelerini kullandı.

Bank of America analisti John Murphy ise Tesla’nın bu hamlesinin, köklü araç üreticileri tarafından fiyatların arttırıldığı bir dönemde geldiğinin altını çizdi.

Murphy salı günkü yazısında, “Elektrikli araçların ucuzlaması talebin artmasına, hacmin büyümesine ve içten yanmalıdan elektrikliye geçişin hız kazanmasına sebep olabilir” ifadelerine yer verdi.

Hem Murphy hem de Wells Fargo’dan Langan, Tesla’nın fiyat indirimlerinin Ford (F) ve General Motors (GM) için uykusuz geceler anlamına geldiğini düşünüyor. Ford, F-150 Lightning ve Mustang Mach-E modeli olarak adlandırılan elektrikli araçlar geliştiriyor. GM ise ürettiği Bolt modeline ek olarak bu yıl Blazer EV ve Silverado EV modellerini piyasaya sürmeyi planlıyor. 

Tesla hisseleri için “NÖTR” notu belirleyen Murphy, şirketin köklü otomobil üreticilerine kıyasla daha güçlü kâr marjlarına ve fiyat kırma açısından daha geniş bir hareket alanına sahip olduğunu belirtti.

Langan, Ford ve GM’in Wells Fargo’nun 2,5%’lik beklentisine karşın 5%’lik bir indirimle karşılık vermeleri halinde, bankanın bu firmalar için belirlediği faiz ve vergi öncesi düzeltilmiş gelir beklentisinin yaklaşık 3,5 milyar dolar düşeceğini söyledi.

Dahası, Ford ve GM elektrikli araç kapasitelerini arttırma yönünde adımlar atıyor. Muhtemel fiyat indirimlerini ve bundan kaynaklanacak marj düşüşünü göz önünde bulunduran Bank of America’dan Murphy, bu otomobil üreticilerinin elektrikli araç kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlarını gözden geçirmek durumunda kalacaklarını ekledi.

Tesla, Rekabeti Kızıştırdı! Ford ve General Motors için Uykusuz Geceler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC