Tesla

Tesla Rallisinin Sonu Gelecek mi?

Haziran 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Tesla Rallisinin Sonu Gelecek mi?

Son haftalarda hem yaptığı anlaşmalar hem de açıkladığı yeni gelişmelerle adından sık sık söz ettiren Tesla (TSLA) sağlam bir ralli yaşıyor. 

Elektrikli araç devinin piyasa değerinin geçtiğimiz ay nasıl 250 milyara yakın yükseldiğine ilişkin birçok teori var. Bu kapsamda yatırımcıların genellikle en çok dikkat ettiği şeyi bulmak için listede çok aşağılara inmeniz gerekiyor: kâr için öngörülebilir görünüm.

Son ralli Tesla standartlarında bile oldukça göz kamaştırıcı. TSLA, bu haftaya en son eylülde görülen bir düzey olan 270 doların üzerinde açılarak başladı.

🤖 Bu ralliye en çok atfedilen sebeplerden biri yapay zekâ. Tesla’nın rekor 13 günlük artışı, yapay zekâ uygulamalarına yönelik patlayan talebe paralel olarak çip devi Nvidia’nın (NVDA) güçlü satış öngörüleri açıklamasıyla başladı. 

Vanda Research analisti Marco Iachini, küçük hissedarların geçtiğimiz yıl boyunca Tesla ve yapay zekâ temasını genel olarak benzer zamanlarda satın aldığına dikkat çekiyor:

Piyasanın Tesla’nın birincil olarak bir yapay zekâ, ikincil olarak ise bir otomobil şirketi olduğuna inanmak istediğini düşünüyoruz.

Yapay zekâya ilişkin beklentiler ağırlıklı olarak büyük dil modellerine odaklı olsa da bazı yatırımcılar bu teknolojinin otonom araçlarla olan ilişkisine oldukça önem veriyor gibi görünüyor. 

RBC analisti Tom Narayan geçen hafta Tesla’nın araç üretim segmentine çok az değer atfetse de “robotaksi” çabalarının şirket hissesine 19% katkıda bulunabileceğine ilişkin bir not yayınlamıştı. 

🤝 Tesla’daki değer artışının sebeplerinden biri de Ford (F) ve General Motors (GM) gibi araç üreticilerinin şirketin şarj standardını benimsemesi ve Supercharger şarj ağını kullanmaya karar vermesi. 

Bu anlaşmalar şirketin sabit varlıklarından daha iyi bir getiri elde etmesine yardımcı olabilir ancak piyasa tepki orantısız görünüyor. 

Neden mi? Yatırımcılar, hızlı büyümelerinin sermaye yoğunluğu göz önüne alındığında, EVgo (EVGO) gibi bağımsız şarj ağı kurucularına hiçbir zaman gerçekten ısınamadı. Ve birdenbire Tesla için şarj ağı sektöründe büyük bir kâr potansiyeli görmek biraz garip bir durum.

Yine de bu gelişmeler, Tesla’yı yalnızca bir araç üreticisi olmaktan çok birden fazla gelir kaynağı olan bir teknoloji ekosistemi olarak tanımlıyor. Wedbush analisti Dan Ives de Tesla’nın şarj ağı gelişmeleriyle şu an bir “AWS anı” yaşadığını düşünüyor. 

Dipnot: Ives bu yorumuyla, Amazon’un (AMZN) finansal olarak pek cazip olmayan e-ticaret işinden bir anda sıyrılarak kısa sürede değerlenen Amazon Webs Services bulut platformuna bir selam gönderiyor. 

🔍 Bu tür karşılaştırmalar düşündürücü olmakla birlikte, doğası gereği tam olarak doğru olmayabilir. Tesla’nın şarj ve sigorta -ki bunların çoğu hizmetler bölümünde yer alıyor- ve son zamanlarda çok hızlı büyüyen enerji depolama alanlarında ilginç yan gelirleri var. Ancak hiçbirinin öngörülebilir gelecekte Tesla’nın otomobil satışları ölçeğinde gelir elde etmesi mümkün görünmüyor.

Wall Street’teki mevcut görüşün çoğu Tesla’yı bir kez daha bir teknoloji devi olarak nitelendirse de son ralli için daha gerçekçi açıklamalar da var. 

Battle Road Research analisti Ben Rose, Musk’ın Twitter’a yeni bir CEO atamasıyla geçen yıl satın aldığı sosyal medya platformuyla dikkatinin dağılacağına dair endişeleri hafiflettiğini belirtiyor.

📊 Şu ankine benzer olarak yatırımcılarda oluşan umutlar, Tesla’nın hisse yönünü belirlemede bu tür temelleri gölgede bırakma konusunda uzun bir geçmişe sahip ve bu da hisse görünümü kapsamında bir karar vermeyi zorlaştırıyor.

Ancak önümüzdeki ay ikinci çeyrek satışları ve kazançları, yatırımcıları yeniden işlerin daha yakın gelecekte nasıl görüneceğine odaklayabilir. Haberler iyi ya da kötü olsun, Tesla’nın hala büyük ölçüde araç satışına bağlı olduğunu ve uzun yıllar boyunca da bağlı olacağını hatırlatması muhtemel.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal