Borsa Yorumları

Tesla mı Ford mu?

February 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla mı Ford mu?

Hem Tesla (TSLA) hem de Ford (F) açısından olaylı bir ayı geride bıraktık.

Elektrikli araç üreticisi Tesla talebi canlandırmak amacıyla araç fiyatlarını düşürdü ve piyasada çalkantılara neden oldu. Bunun hemen ardından, artık elektrikli araç üretimi de yapmaya başlayan otomobil üreticisi Ford, Mustang Mach-E modellerinin fiyatını düşürerek karşı hamle yaptı.

Her iki şirket de geçtiğimiz günlerde son çeyreğe ait bilançolarını açıkladı. Tesla’nın bilançosu ve gelir rakamları analist tahminlerini aştı. Ancak hayal kırıklığına neden olan Ford Finans Direktörü John Lawler elektrikli araç segmentinin henüz kâr sağlayacak seviyede olmadığını belirtti.

Ford (F)

Bank of America’nın 30 Ocak tarihli bilgilendirme yazısında, hem Ford’un hem de Tesla’nın fiyat indirme kararının “tuhaf” olduğu vurgulandı.

Yazıda, “Hem TSLA hem de Ford talebin arzı aştığını söylüyor. Bu durum, fiyatların düşürülmesi sonucunda bugünün kâr-zarar hanesinin doğrudan bir darbe alacağı ve gelecekteki bilançoların gücünün gereksiz şekilde zayıflayacağı anlamına geliyor.

Mustang Mach-E için ortaya koyduğu 2023 yıl sonu hacim hedefine baktığımızda, Ford’un mutlak Amerikan Doları kârını ve yüzdesel işletme kârını sürdürebilmek için yaklaşık 33% daha fazla (270 bin => 360 bin adet) araç üretmesi/satması gerekecek. Eğer bu artımlı kapasiteye sahip değillerse, neden fiyat düşürdüler?” ifadelerine yer verildi.

Bununla birlikte banka; düşük getirili, kâr etmeyen elektrikli araç üreticileri “büyük ölçeğe” ulaşıncaya kadar güçlüklerle yüzleşmeye devam edeceğinden, Tesla’nın kısa vadede bir avantaj sağlayabileceğini kaydetti.

Tesla (TSLA)

Mevcut durumda, analistlerin birçoğu Tesla için daha iyimser düşünüyor.

Varlık yönetim kurumu Navellier & Associates baş yatırım direktörü Louis Navellier, “Tesla, binek araçlar açısından Ford’a karşı büyük bir avantaja sahip; çünkü Ford’un tek modeli olan Mach-E’ye karşı Tesla’nın 3 modeli var” dedi.

Bununla birlikte, F-150 Lightening elektrikli kamyon modeli olan Ford’un, Cybertruck modeli henüz satışa hazır olmayan Tesla karşısında bir avantajın olduğu da vurgulandı.

Morgan Stanley’nin hem Tesla hem de Ford için belirlediği tavsiye notu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde. Ancak Bankaya göre Ford’un 4,7%’lik yükseliş potansiyeline karşı Tesla 17%’lik bir yükselme potansiyeli var.

Morgan Stanley’den Jonas “TSLA’nın, kullanıcı tabanını agresif bir şekilde genişletmek ve tekrar eden/yüksek marjlı yazılım ve hizmetlerden daha yüksek bir gelir yüzdesi elde etmek için elektrikli araç alanındaki fiyatlama liderliğini sonuna kadar kullanabileceğine inanıyoruz” dedi.

Analistlerin Tesla için belirlediği 12 aylık ortalama fiyat hedefinin ortalaması hissenin 1,8% yükselebileceğine işaret ediyor. Ayrıca takip eden analistlerin 65%’i bu içeriğin hazırlandığı an itibariyle hisseyi “AL” notuyla tavsiye ediyor.

Tesla mı Ford mu?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC