Borsa Yorumları

Tesla mı? BYD mi?

May 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla mı? BYD mi?

İklim değişikliği mücadelesinin damgasını vurduğu günümüzde, elektrikli otomobiller bu mücadelenin giderek daha da önemli bir parçası haline geliyor. 

Elektrikli otomobil pazarındaki artan rekabete rağmen, analist Philip Ripman’a göre bu alanda faaliyet gösteren iki isim öne çıkıyor: Çinli BYD (BYDDY) ve Elon Musk’ın Tesla’sı (TSLA). 

Son iki yılda hisseleri 49% artan BYD, aynı dönemde 9% değer kaybeden Tesla’ya göre 2023’e daha hızlı başlamış. Bu performansa paralel, Ripman Warren Buffett’ın da desteğini alan BYD’nin cazibesinin elektrikli otomobil üretmenin ötesine uzandığını düşünüyor. 

🔋 İş bataryalarda: Kendisi de bir yatırımcı olarak elektrikli otomobil alanında Tesla yerine BYD’yi yeğleyen Ripman, şirketin bir gün lityum bataryalarının yerini alabileceği düşünülen daha ucuz sodyum-iyon batarya teknolojisindeki atılımlarını beğeniyor. 

Ripman’a göre bu gelişme, BYD’nin elektrikli otomobillerini daha uygun fiyatlı hale getirerek şirketin kârlılığını artırabilir. 

🚌 Toplu taşıma fırsatları: Elektrikli otobüsler ve Sky Rail projeleri de dahil olmak üzere, Ripman’a göre BYD’nin toplu taşıma segmenti de hak ettiği değeri görmüyor. 

BYD’nin “gelişmiş tek raylı tren” olarak tanımladığı Sky Rail bataryayla çalışıyor ve fazla sayıda yolcu taşıyabiliyor. 

Ripman, BYD’nin elektrikli otobüslerinin halihazırda kullanıma sunulduğunu belirterek, toplu taşıma operatörü Nobina’nın Nordik ülkelerinde 300’ün üzerinde BYD’nin elektrikli otobüslerini kullanıma sunduğunu hatırlatıyor. 

Ayrıca BYD’nin bu alanda pazar payını artırabilmek için iyi konumlandığını düşünen Ripman, “BYD’nin bu segmentteki liderlerden biri olduğunu düşünüyorum. Zaman içinde iyi bir büyüme gördük.” diyor. 

💸 Ne ararsan var: Ripman’ın Tesla yerine BYD’yi seçmesinin nedenlerinden biri de BYD’nin lüksten ucuza, farklı segmentlerde kaliteli ürünler sunması. 

BYD bu yıl Avrupa’da yaklaşık 11 bin dolar fiyatla küçük bir elektrikli otomobil piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şirket ayrıca, Çin’de en pahalı elektrikli araçlardan biri olmak üzere, bir otomobilini de yaklaşık 140 bin dolara satma planları da açıkladı.

🤨 Musk’ın kafası karışık: Tesla konusunda Ripman, CEO Elon Musk’ın dikkat dağınıklığının şirketin hisse fiyatını etkileyebileceğine yönelik endişeli olduğunu belirtiyor. 

Musk’ın şirketin bugüne kadarki büyümesinde ciddi bir rolü olduğunu kabul etse de Ripman’a göre SpaceX ve Twitter gibi CEO’nun farklı girişimleri Tesla’ya zarar verebilir. 

Tesla mı? BYD mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC