Borsa Haberleri

Tesla Hissesine Neler Oluyor?

October 31, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Tesla Hissesine Neler Oluyor?

Geçtiğimiz günlerde bilançosunu açıklayan Tesla (TSLA), son bir haftadır 10% değer kaybettikten sonra dün de 5% geriledi ve hisse fiyatı 200 doların altına indi. Bu düşüş, şirketin hayal kırıklığına uğratan bilançosunu izlese de Tesla’nın başka dertleri de var. 

Elektrikli araç pazarının Tesla için büyük bir pazar fırsatı oluşturduğuna şüphe yok. Cox Automotive’in Kelley Blue Book’una göre, elektrikli araç satışları üçüncü çeyrekte yaklaşık 50% artarak toplam araç satışlarından çok daha hızlı bir artış gösterdi. 

Öyle ki ABD satılan tüm araçların geçen yıl 6%’sını oluşturan elektrikli araçların payı bu yıl 8%’e yükseldi. 

🎯 Rekabet Hızlanıyor

Elektrikli araçların artan bulunabilirliği tüketiciler için iyi bir şey. Ancak daha fazla model Tesla’nın her zamankinden daha fazla rekabetle karşı karşıya olduğu anlamına geliyor.

Muhtemelen şirket de şimdiden bu rekabetin kendisini zorlamaya başladığını görüyor. Üçüncü çeyrekte Tesla’nın üst düzey Model S ve Model X satışları bir yıl öncesine göre düşerken, Mercedes-Benz’in elektrikli araç satışları yükseldi. Genel olarak, Tesla’nın elektrikli araç pazar payı geçen yıl 60%’ın üzerindeyken üçüncü çeyrekte 50%’ye düştü.

Tesla Hissesine Neler Oluyor?

Tabii United Auto Workers ile General Motors (GM), Ford Motor (F) ve Stellantis (STLA) arasındaki anlaşmaların ardından rekabet kolaylaşmayacak. Yaklaşık altı hafta süren UAW grevi, elektrikli araçların benimsenmesine yönelik çabaları sekteye uğrattı desek yalan olmaz. 

🎯 Tedarik Endişeleri Artıyor

Öte yandan batarya tedarikçisi Panasonic (PCRFY), Model S ve Model X’te kullanılan bataryalara olan talebin azalmasını gerekçe göstererek son bir buçuk yılda bir ilk olmak üzere üçüncü çeyrekte zarar açıkladı. 

Tesla’nın batarya tedarikçinin açıklaması, bu yıl Tesla ile ilgili artan endişeler listesine ekleniyor; merakla beklenen Cybertruck’ın şirket kârı önünde beklenenden daha uzun süre bir engel oluşturacağı beklentisi, Adalet Bakanlığı’nın Tesla’nın EV kilometre iddialarına yönelik soruşturmasının cezalara yol açabileceği korkuları ve daha yüksek faiz oranlarının talebi azaltarak kâr dostu olmayan fiyat indirimlerine neden olabileceği endişesi de buna dahil.

Tesla Hissesine Neler Oluyor?

🎯 Wall Street Belirsizliği

Tüm bu olasılıklar Wall Street analistlerinin iyimserliğini azaltıyor. Geçtiğimiz 90 gün içinde Tesla’nın 2024 yılı için hisse başına kâr tahmini 4,17 dolardan 3,75 dolara düştü.

Bernstein, 30 Ekim’de Tesla’nın marjının ve araç satışlarının gelecek yıl hayal kırıklığına uğrayabileceğini belirten bir rapor yayınladı. 

Bernstein’dan Toni Sacconaghi, Jr, “Tesla bu yıl 500.000 adetlik büyümeyi sağlamak için fiyatları 16%’ya yakın düşürmek zorunda kaldı ve genel işletme marjlarını 750 baz puan baskıladı. Tesla’nın yeterli talep esnekliğini sağlamak için fiyatları yeterince düşürüp düşüremeyeceği belirsizliğini koruyor.” dedi.

Eğer Tesla fiyat indirimleriyle satışları canlandıramazsa, gelir ve kârda gerileme görülebilir. Ama bu da bazı yatırımcıların hisse sahibi olmak için ne kadar prim ödemek istediklerini yeniden düşünmelerine neden olacak iki ucu keskin bir kılıç. 

Tesla Hissesine Neler Oluyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Street