Tesla

Tesla Bilanço İncelemesi: Kâr Marjları Düşmeye Devam Ediyor!

October 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Tesla Bilanço İncelemesi: Kâr Marjları Düşmeye Devam Ediyor!

Tesla’nın üçüncü çeyrek bilançosu sevenlerini mutlu etmedi! Net kâr bir önceki yıla göre 37% düşüşle 2,3 milyar dolar oldu. Bu, Tesla’nın son iki yıldaki en düşük kârı oldu. Ayrıca Tesla’nın üçüncü çeyrek geliri, bir önceki yıla göre 9% artışla 23,4 milyar dolara ulaştı ancak yine de beklenen 24,1 milyar doların altında kaldı.

Tesla bilançosuna ilişkin detaylı raporu buradan inceleyebilirsin.

Çeyrek boyunca şirket, toplam otomotiv satış geliri olarak 19,63 milyar dolar elde ederken, enerji üretimi ve depolama işinden ise 1,56 milyar dolar gelir kaydetti. Otomotiv gelirleri içinde, düzenleyici kredilerden gelen pay, bir önceki çeyrekteki 282 milyon dolardan ve geçen yılın üçüncü çeyreğindeki 286 milyon dolardan üçüncü çeyrekte artarak 554 milyon dolara ulaştı.

Tesla Bilanço İncelemesi: Kâr Marjları Düşmeye Devam Ediyor!

Elektrikli araç sektöründe köklü otomobil üreticilerinin şiddetli rekabetiyle karşı karşıya kalan Tesla, talebi artırmak için defalarca araç fiyatlarını düşürdü. Ancak bu strateji kâr marjlarının daha da düşmesine neden oldu. 

Tesla’nın brüt kâr marjı önceki yıla göre yedi puan düşüşle 17,9%’a geriledi. Yasal krediler hariç, yakından izlenen düzeltilmiş otomotiv marjı yaklaşık 11 puan düşüşle yaklaşık 18%’e geriledi. Dikkat çeken bir nokta da özellikle Tesla’nın faaliyet gelirinin üçüncü çeyrekte yıllık bazda 1,8 milyar dolara düşerek 7,6% faaliyet kâr marjına gerilemiş olması. 

Tesla, düşük kârını ve satışlarını, fabrikalardaki güncellemeler için üretim hattının geçici olarak kapatılmasına bağladı ve Tesla’ya göre bu da üretim hacimlerinin azalmasına neden oldu.

Öte yandan bilançoda görece olumlu bir detay araç başına maliyetlerin üçüncü çeyrekte yaklaşık 37.500 dolara düşmüş olmasıydı. Yeni fabrikalarda üretim maliyetleri kurulu fabrikalara göre yüksek kaldı. Tesla bu konuda endüstri liderinin maliyet lideri de olması gerektiğine inanıyor. Olumsuz pek çok detaya sahip bilançosuna rağmen şirketin maliyet verimliliğine odaklanması ve her aracın maliyetini düşürme konusundaki kararlılığı, uzun vadeli büyümeye olan bağlılığını gösteriyor. 

Tesla Bilanço İncelemesi: Kâr Marjları Düşmeye Devam Ediyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Tesla 3Ç Bilanço